Sociálne siete

Ekonomika

Ruský rubeľ sa prepadol na nové minimum, výrazne oslabuje euro

Zverejnené:

Upravené: 8. marca 2022 o 10:34

477

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Ruský rubeľ sa prepadol na nové rekordné minimum a tým výrazne oslabuje euro.

Rastúce ceny ropy v kontexte ruskej invázie na Ukrajinu vyvolávajú obavy zo stagflácie, ktorú charakterizuje stagnácia ekonomiky, vysoká inflácia a vysoká nezamestnanosť. Investori preferujú meny považované za bezpečné, ako je americký dolár alebo švajčiarsky frank.

Krátko po 13:00 SEČ si dolár k rubľu pripisoval 15,2 percenta na 140,25 rubľa. S ruskou menou sa obchoduje len obmedzene na zahraničných devízových trhoch, ruské trhy zostanú minimálne do stredy zatvorené. Akcie sa na moskovskej burze naposledy obchodovali 25. februára.

Rubeľ od začiatku roka stratil voči doláru cez 40 percent svojej hodnoty. Straty sa prudko zrýchlili od 24. februára, keď Rusko napadlo Ukrajinu, čo vyvolalo rozsiahle sankcie Západu.

Medzinárodný trestný súd začína riešiť žiadosť Ukrajiny o zastavenie invázie

Dolárový index v rovnakom čase stúpal o pol percenta na 99,17 bodu. Euro voči doláru strácalo 0,6 percenta na 1,0866 USD.

Na začiatku obchodovania v Ázii jednotná európska mena prvýkrát od januára 2015 klesla pod jeden švajčiarsky frank. Okolo 13:10 SEČ voči švajčiarskej mene si prilepšila o 0,3 percenta na 1,0054 CHF.

„Zo všetkých hlavných mien sa tlak vplyvu vojny na Ukrajine najviac odráža na eure,“ uviedol analytik John Hardy zo spoločnosti Saxo Bank.

Ruská invázia na Ukrajine a tvrdé medzinárodné sankcie voči Moskve spôsobili pád ruských aktív, zatiaľ čo ceny vývozných produktov krajiny, ako sú drahé kovy, ropa a plyn, prudko vzrástli. Dnes okolo 13:15 SEČ si severomorská ropa Brent pripisovala 6,4 percenta na 125,70 dolára za barel.

Čína považuje Rusko za najdôležitejšieho partnera, odmieta odsúdiť inváziu

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA