Sociálne siete

Ekonomika

Slovenská pošta vydá známku Bienále ilustrácií Bratislava 2021

Zverejnené:

Upravené: 2. septembra 2021 o 14:00

420

Slovenská pošta

REKLAMA

Tlačová správa

BRATISLAVA – Slovenská pošta vydá v piatok 3. septembra 2021 poštovú známku „Bienále ilustrácií Bratislava 2021“ s nominálnou hodnotou 0,65 €.

Poštová známka rozmerov 53 x 44,1 mm, vrátane perforácie, vychádza vo forme tlačového listu s 25 známkami. Známku vytlačila technikou ofsetu spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o. Motívom poštovej známky je detail ilustrácie knihy Boxer (Most Zhan) od Hassana Moosaviho z Iránu, ktorý za ilustrácie k tejto knihe získal hlavnú cenu Grand Prix BIB 2019. Súčasne s poštovou známkou je vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 3. septembra 2021 a domicilom mesta Bratislava. Na prítlači FDC je taktiež ilustrácia z knihy Boxer (Most Zhan). Motívom FDC pečiatky je štylizované logo BIB. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, FDC a FDC pečiatky je akad. mal. Vladislav Rostoka.

Bienále ilustrácií Bratislava je prestížna medzinárodná súťažná prehliadka originálov ilustrácií detských kníh, ktorá bola založená v roku 1967. Pravidelne sa každý druhý rok konala v Dome umenia, avšak ostatné BIB sa už uskutočnilo v exkluzívnych priestoroch Bratislavského hradu. O tom, že to bolo správne rozhodnutie, svedčí aj rekordný počet návštevníkov – viac ako 47  000. Aj v tomto roku sa Bienále ilustrácií Bratislava bude konať na Bratislavskom hrade. Začne sa 15. októbra 2021 a skončí 9. januára 2022.

Neodmysliteľnou súčasťou BIB je od jeho začiatku poštová známka. V tomto roku bude prezentovať držiteľa Grand Prix BIB 2019 – iránskeho ilustrátora a maliara Hassana Moosaviho (*1983). Už ako dieťa pracoval v otcovej kováčskej dielni a postavičky, ktoré vytvoril, mu slúžili neskôr ako vzor pre ilustrácie superľudí, ktorí chcú zachrániť svet. Neskôr sa jeho záujem obrátil predovšetkým na ilustráciu, maľbu a začal sa venovať aj grafickému dizajnu, ktorý vyštudoval na univerzite Shahid Beheshti v Karaji (Irán). Ilustroval viac ako štyridsať kníh pre deti. Jeho diela boli okrem Iránu vystavené vo viacerých krajinách: v Nemecku, Dánsku, Japonsku, Českej republike, Spojených Arabských Emirátoch a v mnohých ďalších. Grand Prix 2019 získal za ilustrácie k autorskej knihe Boxer. Jeho snahou bolo predstaviť deťom kultúru mieru, pričom vytvoril dynamické výrazne farebné ilustrácie, ktoré v sebe nesú hlboké morálne posolstvo.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA