Sociálne siete

Ekonomika

ÚRSO chce spravodlivejšie ceny elektriny

Zverejnené:

Upravené: 31. januára 2021 o 0:04

946

green energy ecf

REKLAMA

22. júl 2020 05:51 SITA, Jan Volek

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v súčasnosti analyzuje možné scenáre vývoja cien elektriny. Regulátor tak chce do budúcna zabezpečiť pre slovenských odberateľov spravodlivé a primerané koncové ceny elektriny. „Ako ešte dokáže pandémia koronavírusu zamávať s cenami elektriny na burzách? A aké sú možné scenáre? Hrozí ďalšia nestabilita, či už vidieť svetlo na konci tunela? To sú otázky, ktoré vnímame v týchto ťažkých ekonomických časoch obzvlášť citlivo a snažíme sa tento vývoj predikovať,“ uviedol pre portál v Energetike.sk hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Vývoj sa nedá sofistikovane predikovať
Slovenský regulačný úrad priznáva, že vývoj burzovej ceny elektriny v Európe nie je v súčasnosti možné sofistikovane predikovať. Tá totiž závisí od množstva faktorov, ako aj od podmienok hospodárskej, energetickej a politickej situácie v danej geografickej oblasti a najnovšie aj od vývoja prebiehajúcej celosvetovej pandémie koronavírusu. „Napriek tomu v blízkej budúcnosti predpokladáme pravdepodobnú pokračujúcu volatilita pri aktuálnych nízkych úrovniach cien elektriny,“ doplnil Igaz.

Nateraz zostáva isté, že regulačný úrad bude pri výpočte budúcoročných cien elektriny počítať s veľkoobchodnou cenou elektriny na úrovni 46,1081 eura za megawatthodinu. Veľkoobchodná cena elektriny tvorí pritom zhruba 36 % z koncovej ceny elektriny. Ak sa teda nebudú meniť ostatné položky, ktoré vstupujú do koncových cien, slovenskí odberatelia by mali v budúcom roku zaplatiť za elektrinu o čosi menej. Regulátor totiž pre výpočet tohtoročných cien elektriny počítal s veľkoobchodnou cenou elektriny na úrovni 51,8 eura za megawatthodinu. Konečné slovo však bude mať regulačný úrad v jeseni.

Všetko so všetkým súvisí
Energetické komodity obchodované na spoločných energetických burzách sa navzájom ovplyvňujú. Ropa ako komodita významne vplýva na cenu ostatných energií a ich cenový vývoj. Európske komoditné burzy do značnej miery ovplyvňuje aj vnútropolitická a hospodárska situácia v rámci únie. Pandémia koronavírusu dramaticky ovplyvnila ďalší priebeh hospodárskeho vývoja v eurozóne. Zároveň sa ale neoslabil ani vplyv nákladov uhoľných a plynových elektrární, odrážajúci pokles cien uhlia, plynu a vývoj na trhu s emisnými povolenkami.

„Je veľmi pravdepodobné, že môžu nastať scenáre, ktoré neočakávane spôsobia volatilitu cenovej hladiny elektrickej energie zverejňovanej na burze PXE Praha na ročnej báze. Ďalší vývoj na burze je závislý predovšetkým od dopytu a ponuky, pričom jeho predikcia vzhľadom k prebiehajúcej pandémii COVID-19 je vysoko nestabilná,“ uzavrel Igaz.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA