Sociálne siete

Ekonomika

V prvom mesiaci banky na Slovensku zarobili cez 53 mil. eur

Čisté úrokové výnosy klesli a čisté výnosy z poplatkov a provízií nepatrne stúpli.

Zverejnené:

61

large markus spiske peniaze unsplash bd
Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Markus Spiske

SITA

BRATISLAVA – Banky dosiahli v prvom mesiaci tohto roka na Slovensku čistý zisk 53,2 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), v medziročnom porovnaní je to výrazný nárast, keďže v januári minulého roka to bol zisk takmer 22 mil. eur. Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, však klesli o 4,8 % na 135,5 mil. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií nepatrne stúpli o 0,7 % na 49,7 mil. eur.

V minulom roku evidoval bankový sektor podľa predbežných údajov pokles zisku takmer o 27 % na 465 mil. eur. Hlavný vplyv na tento vývoj mala predovšetkým zvýšená tvorba opravných položiek. V minulom roku banky zvýšili tvorbu opravných položiek a rezerv v medziročnom porovnaní viac ako 2,3-násobne. Dôvodom tohto vývoja je podľa vyjadrení bankovej asociácie príprava na možný rast zlyhaných úverov v blízkej budúcnosti.

Tempo medziročného poklesu sa však vlani postupne spomaľovalo. Jedenásťmesačný zisk klesol o 29 %, v októbri to bol pokles o 34,7 %, v septembri o 36,9 % a v auguste o 43,1 %. Čistý úrokový výnos sektora klesol o 4 % na 1,655 mld. eur. Prepad zisku v prvom polroku bol dokonca tretí najprudší v EÚ. Čisté výnosy z poplatkov sa nezmenili, boli na úrovni 622 mil. eur. Úvery obyvateľstvu stúpli o 6,1 % a firiem o 2,2 %.

Súčasná kríza, rovnako ako tá predošlá, ukázala, že slovenský bankový sektor je v dobrej kondícii a dokáže zvládnuť aj veľké šoky pre ekonomiku. Aj stresové testovanie Národnej banky Slovenska potvrdilo, že banky sú na horšie časy dobre pripravené. Na rozdiel od minulej krízy banky v súčasnosti pokračujú vo financovaní podnikov a domácností, čo je podľa centrálnej banky podstatné pre ekonomické oživenie.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA