Sociálne siete

Ekonomika

Väčšina slovenských milionárov v koronakríze nepodľahla pri investovaní panike

Zverejnené:

Upravené: 30. januára 2021 o 23:01

113

large markus spiske Mgg Y Omasl M unsplash fba
ZDROJ: Unsplash/Markus Spiske

REKLAMA

19. november 2020 18:53 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Väčšina slovenských milionárov počas krízy spôsobenej koronavírusom nepodľahla pri investovaní panike a dokonca ju využili ako príležitosť. Vyplynulo to z prieskumu medzi dolárovými milionármi J&T Banka Wealth Report. Podľa neho viac ako polovica slovenských dolárových milionárov aj napriek príchodu pandémie a s tým súvisiacim poklesom cien aktív na trhoch investičnú stratégiu nemenila a pokračovali v pravidelných investíciách. Iba desatina uviedla, že pre krízu spôsobenú pandémiou odišli zo zainvestovaných pozícií.

Dolároví milionári tak reálnymi krokmi potvrdili to, čo deklarovali už v minuloročnom prieskume pred príchodom krízy. Vtedy väčšina z nich tvrdila, že by počas krízy nepanikárili a aktíva by nepredávali tak, ako to urobili v roku 2008. Ako povedala riaditeľka J&T Banky Anna Macaláková, slovenskí investori sú skúsenejší a od poslednej krízy spred dvanástich rokov investične dospeli.

Slovenskí bohatí očakávajú v súčasnosti najzaujímavejšie zhodnotenie od investícií do akcií zahraničných firiem. V porovnaní s predošlým rokom im veria dokonca o čosi viac ako investíciám do stavebných pozemkov či rezidenčných nehnuteľností. „Investori totiž vnímajú, že po marcovom prepade na niekoľkoročné minimá, akcie v posledných mesiacoch zažívali historickú rely, keď ich hodnota v niektorých prípadoch stúpla aj o 70 percent vďaka aktivite centrálnych bánk či rýchlym fiškálnym stimulom,“ vysvetľuje analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Až takmer štvrtina milionárov verí investíciám do zlata, ktorého cena tento rok prekročila 1 900 dolárov za uncu. „V turbulentných časoch sa dostáva do popredia úloha zlata ako uchovávateľa hodnoty,“ tvrdí Pánis.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA