Sociálne siete

Ekonomika

Viac než polovica mladých Čechov a Slovákov je zadlžená

Zverejnené:

Upravené: 30. januára 2021 o 23:51

276

c

REKLAMA

24. august 2020 12:00 SITA, redakcia

BRATISLAVA 24. augusta (SITA) – Viac než polovica mladých Čechov a Slovákov je zadlžená. Sporivejším národom sú pritom jednoznačne Slováci. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK) vypracovala agentúra STEM/MARK. Peniaze podľa prieskumu pravidelne odkladajú viac než dve tretiny mladých Slovákov od 18 do 30 rokov, v Česku sporí len 55 % mladých.

Finančné pôžičky považujú za výhodné asi len dve pätiny mladých Čechov, zatiaľ čo na Slovensku ide o polovicu opýtaných. „Keď si mladí Česi alebo Slováci požičiavajú, v drvivej väčšine ide o úver na bývanie a približne vo štvrtine prípadov o pôžičku na nákup auta. Česi si však takmer trojnásobne viac než Slováci požičiavajú na splácanie svojich súčasných dlhov, čo je bohužiaľ cesta do tzv. dlhovej pasce. Mladí Česi sa tiež viac nechávajú zlákať ponukami rýchlych spotrebiteľských úverov a mikropôžičiek,“ uviedla generálna riaditeľka spoločnosti KRUK Jaroslava Palendalová.

Väčšina zadlžených Čechov i Slovákov má len jednu pôžičku. Medzi mladými ľuďmi, ktorí majú päť a viac pôžičiek je však päťkrát viac Čechov. Zatiaľ čo mladí Česi priemerne dlžia približne 1 040 000 korún (40-tisíc eur), priemer medzi slovenskými respondentmi je 41-tisíc eur (približne 1 066 000 korún). Prvú pôžičku si Česi i Slováci najčastejšie zhodne berú v 24 rokoch. V prístupe k dlhom a ich splácaniu sú si podľa Palendalovej mladí Česi a Slováci veľmi podobní. Líši sa však spôsob riešenia nesplácaných záväzkov. Zatiaľ čo Česi si nájdu ďalšiu prácu, aby zvýšili svoje príjmy alebo si požičajú od príbuzných či priateľov, mladí Slováci sa hlavne snažia dohodnúť s veriteľmi na splátkovom kalendári.

Spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika s.r.o. (KRUK) je členom skupiny KRUK – medzinárodnej spoločnosti založenej v roku 1998 a pôsobiacej v Českej republike, Poľsku, Rumunsku, Nemecku, Taliansku, Španielsku a na Slovensku. Spoločnosť KRUK sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov. Spravuje pohľadávky bánk, poisťovní, telefónnych operátorov i poskytovateľov energií a ďalších služieb.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA