Sociálne siete

Ekonomika

Vláda podľa podnikateľov nezvláda druhú vlnu pandémie

Zverejnené:

Upravené: 30. januára 2021 o 14:54

217

large krizovy stab ecd
ZDROJ: Zasadnutie Ústredného krízového štábu-archívne foto, SITA/Branislav Bibel

REKLAMA

15. december 2020 09:09 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Vláda podľa podnikateľov nezvládla prípravu na druhú vlnu pandémie a rovnako nezvláda ani jej priebeh. Ako ďalej vyplýva z decembrového prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), viac ako dve tretiny respondentov si myslia, že opatrenia hlavného hygienika sú nejasné, nejednoznačné a nezrozumiteľné. Osem z desiatych opýtaných podnikateľov považuje zároveň pomoc zo strany štátu za pomalú a nedostatočnú a sedem z desiatich za neefektívnu.

Podnikatelia ako reakciu na vývoj trhu a obmedzenia súvisiace s koronavírusom podľa prieskumu najmä obmedzili investície a nákup bežných tovarov a služieb a čerpali rezervy, ktoré si vytvorili v minulosti. Ak sa rozhodli pre pomoc od štátu, najčastejšie išlo o kurzarbeit, dotáciu na nájomné alebo príspevok na náhradu mzdy zamestnanca vo výške 80 % avšak maximálne 1 100 eur mesačne. „Až 62,4 % podnikateľov nevyužilo ani jednu z týchto foriem pomoci,“ upozorňuje aliancia.

Za hlavné dôvody, prečo sa podnikatelia rozhodli nepožiadať o pomoc štát, označili v prieskume fakt, že pomoc nepotrebujú, keďže im výrazne neklesli ich tržby, ďalej je to zložitosť systému a nízka úroveň poskytovanej pomoci. Podnikatelia, ktorí využívajú niektorú z dotácií štátu, uviedli na základe svojich skúseností ako hlavný problém v systéme pomoci nízku úroveň poskytovanej pomoci, vysokú administratívnu náročnosť pri podávaní a spracovaní žiadosti a pomalé zvládnutie procesov na strane štátu.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA