Sociálne siete

Ekonomika

Záujem slovenských podnikateľov o daňové raje ďalej rastie

Zverejnené:

Upravené: 6. februára 2021 o 1:10

52

USA ebdd
ZDROJ: Ilustračné foto/Unsplash/ Nik Shuliahin

3. február 2021 11:50 SITA, redakcia

BRATISLAVA – V daňových rajoch aktuálne sídli 5 276 slovenských spoločností. Medziročne počet týchto firiem stúpol o 280. Vyplýva to z dát poradenskej spoločnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company. Majitelia z destinácií považovaných za daňový raj majú v základnom kapitáli týchto firiem investovaných bezmála 10,5 mld. eur. Najviac ich pritom podniká v oblasti veľkoobchodu a maloobchodu, profesijných a vedeckých činností a v nehnuteľnostiach.

„Akékoľvek zmeny v ekonomickom prostredí majú na počet spoločností v daňovo zvýhodnených destináciách malý dopad. Sledujeme, že ich počet sa zvyšuje z roka na rok, pričom medziročné tempá prírastkov sa zrýchľujú. Kým pred viac ako piatimi rokmi sme zaznamenávali desiatky prírastkov z roka na rok, v poslednom období ide o stovky,“ uviedla analytička Bisnode A Bradstreet Company Petra Štěpánová.

Najobľúbenejším daňovým rajom pre Slovákov sú Spojené štáty americké. Sídli v nich 1 406 našich firiem. Oproti roku 2019 narástol ich počet o 178. Na druhom mieste je Holandsko so 1 166 slovenskými spoločnosťami, čo je iba o tri viac ako rok predtým. Tretiu priečku obsadil ostrovný Cyprus, ktorý však podľa Štěpánovej aj naďalej stráca „lesk“. V roku 2020 tam malo svoje sídlo 944 našich firiem, čo je medziročne o 115 menej. Najväčší prírastok v počet nových spoločností zaznamenala Seychelská republika, ktorá vlani zaregistrovala 208 slovenských spoločností. Aktuálne ich tam sídli 320.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA