Sociálne siete

Ekonomika

Žilinská Kia vyrobila podľa predbežných výsledkov o 20 % automobilov menej ako v roku 2019

Žilinská Kia vyrobila podľa predbežných výsledkov o 20 % automobilov menej ako v roku 2019

Zverejnené:

Upravené: 20. augusta 2021 o 7:34

221

large  MFN  dcda
ZDROJ: Ilustračné foto/SITA/Milo Fabian

REKLAMA

31. december 2020 07:00 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Žilinská Kia Motors Slovakia vyrobila v tomto roku podľa predbežných výsledkov o približne 20 % automobilov menej ako v roku 2019. Uplynulý rok hodnotí automobilka ako veľmi náročný. „Hoci sme začali na úspešnej vlne z predchádzajúceho rekordného roka, keď sme vyrobili 344-tisíc vozidiel, od marca naše plnenie plánov negatívne ovplyvnil nový koronavírus a nastolil nám viaceré prekážky a výzvy,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca fabriky Ján Žgravčák. Napriek tomu sa však automobilke podarilo udržať zamestnanosť v roku 2020 na porovnateľnej úrovni ako v roku 2019.
Spoločnosť pritom predpokladá, že situácia sa neupokojí ani v budúcom roku. „Aj keď je veľmi ťažké predikovať ako koronakríza, Brexit a ďalšie skutočnosti ovplyvnia predaj automobilov Európe a v Rusku,“ doplnil Žgravčák. Fabrika v súvislosti s končiacim rokom a dopadom pandémie ocenila snahy vlády zlepšiť podnikateľské prostredie a tiež znížiť ceny energií. Dúfa, že rok 2021 ponúkne opäť možnosti na komunikovanie požiadaviek priemyslu priamo s vládou a jednotlivými ministerstvami s cieľom zlepšovať konkurencieschopnosť slovenského priemyslu v európskom meradle.
Kia Motors Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. V súčasnosti na Slovensku zamestnáva viac ako 3 700 ľudí a vyrába modely Kia Ceed v štyroch karosárskych úpravách a športovo-úžitkový Kia Sportage. Spoločnosť patrí medzi najväčších výrobcov a exportérov na Slovensku. Od spustenia sériovej výroby v decembri 2006 opustilo výrobné brány závodu už viac ako 3,8 milióna vozidiel a 5,6 milióna motorov.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA