Sociálne siete

Kultúra

Festival Jeden svet priblíži témy feminizmu, ženskej sexuality či boja proti útlaku

Zverejnené:

Upravené: 28. januára 2021 o 13:08

491

ZDROJ: Jeden svet

REKLAMA

6. november 2020 10:30 SITA, redakcia

BRATISLAVA 6. novembra (SITA) – Včerajším dňom sa začal 21. ročník Medzinárodného filmového festivalu Jeden svet, ktorý potrvá do stredy 11. novembra v online verzii s možnosťou sledovania po celom Slovensku. Na témy feminizmus, ženská sexualita a boj proti útlaku chcú organizátori poukázať prostredníctvom online výstavy s názvom „Tvoja vulva!“. V tlačovej správe o tom informovala PR manažérka Filmového festivalu Jeden svet Ivana Schwarz.

Výstava predstaví netradičné diela islandskej umelkyne Kristín Gunlaugsdóttir. „V spolupráci s mesačníkom Kapitál vznikol online projekt, ktorý prepája originálne obrazy islandskej umelkyne s mizogýnnymi a šovinistickými výrokmi slovenských politikov,“ priblížila Schwarz.

Online výstava „Tvoja vulva!” reflektuje súčasné dianie na Slovensku a u poľských susedov. Je reakciou na opätovnú snahu obmedziť reprodukčné práva žien a na dosiahnutie kontroly nad ženskými telami a životmi. Je to vzbura proti nátlaku a vyjadrenie nesúhlasu i odboja. Cez vlastné slová politikov nastavuje zrkadlo tomu, ako vnímajú postavenie žien v spoločnosti.

Online výstava „Tvoja vulva!” vyvrcholí diskusiou s názvom „Nikoho som tým neponížil. Akurát nejaké frustrované ženy.“ Diskutovať na nej budú Kristín Gunnlaugsdottir (umelkyňa), Monika Bosá (ESFEM, Univerzita Karlova, Možnosť voľby) a Lucie Jarkovská (Masarykova Univerzita v Brne). Diela islandskej umelkyne budú postupne zverejňované na sociálnej sieti filmového festivalu Jeden svet. Vznikne k nim aj galéria na webe www.jedensvet.sk

Filmový festival, ktorého tohtoročný slogan je „Jeden svet. Veľa možností. Tvoja voľba?”, vo svojej dramaturgii poukazuje na témy ako politické režimy, klimatická kríza, či migrácia.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA