Sociálne siete

Kultúra

RTVS si pripomenie Najväčšieho Slováka M. R. Štefánika

Postavu Milana Rastislava Štefánika stvárnil v dokumente herec Juraj Hrčka.

Zverejnené:

Upravené: 4. júna 2021 o 3:24

517

FILM: Slovenský panteón
Slovenský herec Juraj Hrčka (vľavo) stvárňuje postavu Milana Rastislava Štefánika. Foto: SITA/RTVS

REKLAMA

SITA

BRATISLAVA – Cyklus Slovenský panteón približujúci divákom RTVS príbehy osobností, ktoré formovali dejiny Slovenska, sa blíži do finále. Pred záverečnou časťou si na obrazovkách Jednotky už v nedeľu 7. marca pripomenieme astronóma, letca, diplomata či politika oceneného aj titulom víťaza celonárodnej ankety Najväčší Slovák – generála Milana Rastislava Štefánika.

Koncom 19. storočia bolo Slovensko súčasťou Uhorska a Slováci národom, ktorý pomaly zanikal. V rokoch 1870 – 1914, teda do prvej svetovej vojny, sa do Ameriky vysťahovalo približne 750-tisíc Slovákov. Bola to takmer tretina národa. Našinci odchádzali v takých počtoch, že niektoré dediny i kraje sa takmer vyľudnili. A práve v tomto období sa narodil muž, ktorý mal všetko zmeniť – Milan Rastislav Štefánik. Aký bol jeho príbeh? Čo všetko za svoj krátky život dosiahol?

V hlavnej úlohe Juraj Hrčka

Postavu M.R. Štefánika si v tejto časti cyklu zahral Juraj Hrčka.

FILM: Slovenský panteón

Slovenský herec Juraj Hrčka (vľavo) stvárňuje postavu Milana Rastislava Štefánika. Foto: SITA/RTVS

„Odporúčam všetkým, aby si Slovenský panteón pozreli. Možno sa dozvedia aj nejaké zaujímavosti, ktoré ešte o živote M. R. Štefánika nevedeli. Boli sme v rámci nakrúcania na všetkých dôležitých miestach, ktoré mali súvis s jeho životom a snažili sme sa o autentické kostýmy aj masky,“ vyjadril sa pre RTVS počas nakrúcania herec.

Štáb na dokudráme pracoval aj v rodnom dome M. R. Štefánika, v obci Košariská, pri Mohyle M. R. Štefánika, v Primaciálnom paláci v Bratislave, kaštieli a priľahlom lese v Oponiciach, kaviarni Štefánka, hvezdárni v Hurbanove, na letisku M. R. Štefánika v Bratislave a ilúziu brazílskeho pralesa dotvoril priestor skleníkov v Botanickej záhrade v Bratislave. Komentárom divákov v cykle sprevádza Dušan Jamrich a moderátorom je Štefan Chrappa. Zaujímavé informácie prinesú aj historici PhDr. Dušan Kováč, DrSc. a Mgr. Michal Kšiňan, MAS, PhD..

Ďalšiu časť z cyklu Slovenský panteón odvysiela RTVS na Jednotke už v nedeľu 7. marca o 20.30 h. Najbližšiu časť vo vysielaní doplní o 21.25 h aj prvý slovenský film s množstvom náročných trikov, ktorý rozpráva s humorom a fantáziou o skutočných udalostiach a dobrodružstvách Milana Rastislava Štefánika Cesta do nemožna. Všetky už odvysielané časti Slovenského panteónu nájdu diváci kedykoľvek aj v archíve na webe RTVS.sk.

FOTOGALÉRIA: Dokument z cyklu Slovenský panteón o živote M. R. Štefánika

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA