Sociálne siete

Kultúra

Slovenská filharmónia pozýva na online koncert bez publika

Slovenská filharmónia uvedie v piatok 5. marca ďalší koncert bez publika.

Zverejnené:

Upravené: 3. marca 2021 o 13:14

168

Smetana Wagner Dvorak
Slovenská filharmónia

REKLAMA

Tlačová správa

BRASTISLAVA – Slovenská filharmónia sa tento týždeň predstaví pod taktovkou Charlesa Olivieri-Munroa, pravidelného hosťa koncertných sezón. Sólistkou večera bude slovenská sopranistka Mária Porubčinová. GlobalNews o tom informovala tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie Martina Tolstova.

V úvode koncertu je na programe Sláčikové kvarteto č. 1 e mol Z môjho života Bedřicha Smetanu, ktoré pre symfonický orchester upravil dirigent George Szell. Päť básní Mathildy Wesendonckovej pre soprán a orchester skomponoval Richard Wagner v roku 1857. Wagnera básne inšpirovali počas vzťahu s autorkou veršov, manželkou drážďanského mecenáša Wesendoncka. Jednu z piesní zinštrumentoval pre orchester skladateľ, ostatné upravil jeho súčasník Felix Mottl, dirigent a propagátor Wagnerových opier.

Päť nádherných piesní Richarda Wagnera (tzv. Wesendonck-Lieder) zaznie v interpretácii Márie Porubčinovej. Na záver je na programe symfonická báseň, op. 111 Antonína Dvořáka Bohatierska pieseň. Dvořák komponoval symfonické básne od roku 1896, keď už bol uznávaným a slávnym skladateľom po dokončení svojich deviatich symfónii. Bohatierska pieseň je poslednou z nich a vôbec jeho posledné čisto inštrumentálne dielo. Komponoval ju v lete 1897. Neskôr sa venoval opernej tvorbe. Diela Smetanu, Wagnera a Dvořáka zaznejú tento piatok v naštudovaní Charlesa Olivieri-Munroa.

Koncert môžete sledovať už tento piatok o 19.00 h na stream.filharmonia.sk

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA