Sociálne siete

Kultúra

SR bude mať sedem kreatívnych centier. Stáť budú viac ako 74 miliónov eur

Na Slovensku vznikne sedem kreatívnych centier za 74,3 milióna eur.

Zverejnené:

Upravené: 14. decembra 2020 o 10:00

1882

stefan grage j CF Re RAQ unsplash afaef
ZDROJ: Ilustračné foto/Unsplash/Stefan Grage

REKLAMA

14. december 2020 10:45 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Na Slovensku vznikne sedem kreatívnych centier za 74,3 milióna eur. Informovala o tom vedúca oddelenia komunikácie a protokolu Ministerstva kultúry (MK) SR Tatiana Majerská. Centrá by mali vzniknúť v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Nitre, Trenčíne a Trnave. Pomôcť môžu začínajúcim podnikateľským subjektom, absolventom či mladým talentom. Centrá zároveň prepoja vysoké školstvo a neziskové organizácie. Na ich vybudovanie bude využitý nenávratný finančný príspevok z eurofondov. Projekty by mali začať čerpať prostriedky na budúci rok, a to z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), prioritnej osi 3 Mobilizácia kreatívneho potenciálu v regiónoch.

Peniaze na kreatívne centrá získajú nielen mestá Nitra a Trenčín a Trnavský či Košický samosprávny kraj, ale aj Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre a Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) v Bratislave a Banskej Bystrici. Pre Kreatívne centrum Košického kraja bola schválená najväčšia čiastka, a to 17 992 625,22 eur. Toto centrum by sa malo zamerať na nové médiá (media art) a dizajn, priestor ponúkne projektom z oblastí remesiel, scénického či vizuálneho umenia. Prijímatelia nenávratného finančného príspevku môžu po podpise zmlúv naštartovať svoje projekty. Ako priblížila Majerská, ide o komplexné projekty, ktoré kombinujú investície, ako sú stavby a inovatívne technológie s „mäkkými výdavkami“, ako sú školenia či individuálne poradenstvo. Ministerstvo z tohto dôvodu očakáva plynulé čerpanie prostriedkov až do roku 2023. Dovtedy musia byť projekty urobené a prostriedky vyčerpané.

Podľa súčasného vedenia ministerstva kultúry to predchádzajúce nezvládlo manažment tejto výzvy od jej začiatku. „Vydaniu rozhodnutí o schválení projektov v rámci tzv. centralizovanej výzvy predchádzalo niekoľko rokov príprav podmienok výzvy. Prvotný koncept výzvy na centralizovanú podporu sa na ministerstve kultúry začal tvoriť ešte v roku 2017,“ objasnila Majerská. Následne na jar 2018 ho riadiaci orgán pre IROP a Centrálny koordinačný orgán posúdil ako nevyhovujúci. Preto sa zorganizovala séria rokovaní so zástupcami vyšších územných celkov a krajských miest o efektívnom nastavení výzvy a plánovaný termín vyhlásenia výzvy sa posunul až na začiatok júla 2019. Do decembra 2019 bolo predložených celkovo 15 žiadostí.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA