Sociálne siete

Kultúra

Zomrela kunsthistorička Klára Kubíková

Zverejnené:

Upravené: 8. augusta 2021 o 13:32

246

sviecka
Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Andres F. Uran

REKLAMA

Tlačová správa

BRATISLAVA – Vo veku 76 rokov zomrela 1. augusta kunsthistorička Klára Kubíková. Bola autorkou publikácií o umelcoch tvoriacich v 20. storočí. Systematicky sa venovala tiež výstavnej prezentácii umelcov pôsobiacich na slovenskej výtvarnej scéne, pre ktorých spracovala početné katalógy a úvodné texty. Informáciu priniesol rezort kultúry na svojej stránke.

Kubíková patrila k najvýznamnejším historičkám umenia na Slovensku. „Domáce výtvarné umenie chápala ako súčasť moderného stredoeurópskeho a európskeho umeleckého diania a vnímala výtvarné umenie, divadlo, literatúru, architektúru, film, fotografiu, umelecké remeslá v širokých kultúrnych súradniciach,“ skonštatovali z asociácie.

Klára Kubíková sa narodila 6. augusta 1944 v Piešťanoch. V rokoch 1976 – 1986 pracovala vo fonde výtvarných umení a v rokoch 1986 – 2002 v Slovenskej národnej galérii. V roku 1999 jej bola udelená Cena M. Benku a v roku 2004 Cena Mariana Várossa za celoživotnú umenovednú činnosť. Bola dlhoročnou podpredsedníčkou Asociácie teoretikov, historikov a kritikov výtvarného umenia a členkou Rady Fondu výtvarných umení.

REKLAMA

NAJČÍTANEJŠIE

REKLAMA

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA