Sociálne siete

Nezaradené

Moskovská burza sa v pondelok otvorí, ruská centrálna banka sa bojí pádu trhu s dlhopismi

Zverejnené:

Upravené: 21. marca 2022 o 10:07

122

ilustračné foto, zdroj: russiau.com

REKLAMA

GLOBALNEWS

Na moskovskej burze sa v pondelok začne obchodovať s cennými papiermi. Stane sa tak prvýkrát od 25. februára, kedy došlo k uzavretiu parketu v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu a jej ekonomických a sankčných vplyvov, píše The Guardian.

Guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullinová oznámila vo svojom včerajšom vyhlásení po zasadnutí vedenia banky rozhodnutie otvoriť burzu. Takmer mesačné uzavretie burzy kdekoľvek na svete je úplne ojedinelé.

Otvorenie moskovskej burzy navyše podľa Nabiullinovej prebehne postupne. V pondelok sa začne obchodovať s dlhopismi ruskej vlády. Guvernérka uviedla, že tieto dlhopisy bude v rámci stabilizačných opatrení nakupovať práve centrálna banka.

Nemecko chce viac zdrojov na obranu, plánuje si požičať najmenej 200 miliárd eur

Centrálna banka sa evidentne obáva prudkého rastu úrokov na ruských vládnych dlhopisoch, ku ktorým môže dôjsť po otvorení burzy. Akonáhle sa ruské finančné trhy stabilizujú, centrálna banka všetky nakúpené dlhopisy opäť predá, aby neutralizovala vplyv nákupov do menovej politiky krajiny, dodala guvernérka.

V dôsledku vojny na Ukrajine a súvisiacich sankciách sa pod značným tlakom ocitajú dlhopisy ruskej vlády. Ruská vláda včera odvrátila riziko platobnej neschopnosti na svoje cudzomenové záväzky, prvé od roku 1918, od doby tesne po tom, čo sa v Rusku k moci dostal Vladimír Iľjič Lenin a boľševicu, ktorí prestali splácať cársky dlh.

Rusko však dlh splatný tento týždeň, ktorý má 117 miliónov dolárov, splatilo s určitým oneskorením, čo umocňuje neistotu strán splácania ďalších záväzkov v najbližšej dobe, a najmä v dobe pod 25. máji tohto roku. Po 25. máji totiž už nebude v platnosti výnimka v rámci sankcií uvalených na Rusko zo strany USA , ktorá stále aj dnes umožňuje medzinárodným finančným sprostredkovateľom vybavovať platby súvisiace s ruskými dlhopismi. Neistota týkajúca sa dlhopisov, resp. ich emitenta a jeho možnosti splácať, všeobecne zvyšuje úroky na dlhopisoch, pretože rastie ich rizikovosť.

Všeobecne sa po otvorení moskovskej burzy očakáva nielen prepad obchodovaných dlhopisov , ktorý sprevádza práve rast ich úrokov, ale najmä prepad akcií . Akcie ruských podnikov sa môžu prepadnúť v priemere až o päťdesiat percent. S niektorými ruskými titulmi sa v rámci takzvanej duálnej kotácie obchodovalo aj po tohtoročnom 25. februári, a to na burzách mimo Ruska, napríklad v Londýne. Na londýnskej burze tamojšie ruské akcie stratili v dňoch po invázii takmer sto percent svojej trhovej hodnoty, takže obchodovanie s nimi bolo pozastavené.

Zemetrasenie v Japonsku si vyžiadalo zatiaľ štyroch mŕtvych

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA