Sociálne siete

Šport

Ak pasívne prijímame neslobodu, určujeme tým budúcnosť svojich detí, myslí si tréner Liberca

Niekdajšiemu trénerovi aj manažérovi Spartaka Trnava prekáža aj nosenie rúšok počas rozhovorov s médiami. Zaplatil už dve 20-tisícové pokuty.

Zverejnené:

Upravené: 10. februára 2021 o 10:21

200

Pavel Hoftych
Pavel Hoftych, foto: SITA/Ivan Kopčáni

REKLAMA

SITA

BRATISLAVA – Sú to už tri dni, čo futbalisti Liberca vyhrali v Plzni 2:0 a posunuli sa na piatu priečku českej najvyššej súťaže. Okrem triumfu na trávniku ambiciózneho súpera vedeného Slovákom Adriánom Guľom vzbudila pozornosť aj iniciatíva trénera hostí Pavla Hoftycha, ktorý sa na pozápasových rozhovoroch objavil s rúškom s nápisom „Nechajte deti športovať a trénovať.“

„Aspoň na niečo je dobrá tá handra,“ ironizoval Pavel Hoftych v rozhovore na webe Idnes.cz a pokračoval: „Nie je mi to jedno, čo sa deje. Ak pasívne prijímame neslobodu, určujeme tým budúcnosť svojich deti. Ony však za to nemôžu. Keď nemôžu trénovať, rýchlo si na to zvyknú a zistia, že príjemnejšie je byť lenivý…“

Tréner Liberca už počas jarnej prvej vlny pandémie koronavírusu v Česku neraz upozorňoval na nelogickosť vládnych opatrení. Na jednej strane preplnené obchody s potravinami, na strane druhej prázdne športoviská a posilňovne. Teraz sa 53-ročný kouč rozhodol opäť verejne prejaviť svoje názory. Hnevá ho najmä negatívny dopad súčasného „koronavírusového“ sveta na budúce generácie. „Deti sú závislé na rozhodnutiach dospelých. Keď sa na prázdnej ulici zjaví otec rodiny s respirátorom a jeho tri a päťročné deti s rúškami cez tvár, asi to nie je normálne. Pýtal sa ich niekto, či náhodou nechcú voľne dýchať, keď im nič nehrozí?. Deti sme hodili cez palubu bez toho, aby sme im poskytli pomoc. Dospelí im zatvorili školy aj telocvične a prinútili nosiť rúška. Ako asi 15-ročnému chlapcovi snívajúcemu o futbalovej kariére pomôže, keď rok nemôže hrať ani trénovať?“ zamyslel sa Hoftych.

Niekdajšiemu trénerovi aj manažérovi Spartaka Trnava prekáža aj nosenie rúšok počas rozhovorov s médiami. Dvakrát mu už disciplinárna komisia FAČR vymerala 20-tisícovú pokutu v korunách, ktorú musel zaplatiť. „Zaplatil som, lebo protokoly sa nesmú porušovať. Aj keď tento nemá zmysel. Zápas môžem koučovať bez rúška, ale päť minút po jeho skončení ho už musím mať, hoci hovorím do mikrofónu umiestneného na trojmetrovej tyči. Koho vtedy ohrozujem? Dvakrát do týždňa nás testujú a nosné dierky už máme za deväť mesiacov celé ‚vydlabané‘ Väčšina testov je negatívna. A ak aj niekto zostane pozitívny, rýchlo sa predsa presunie do karantény,“ myslí si Hoftych.

Tréner piateho tímu tabuľky v Česku tvrdí, že ochorenie COVID-19 vôbec nechce zľahčovať. Nabáda však ľudí, aby používali zdravý rozum a mysleli na svoje deti do budúcnosti. „Rozumiem tomu, že rizikové skupiny obyvateľstva sa musia pred týmto vírusom chrániť. A zdravotníkom, ktorí stoja v prvej línii, by som pridal na plate. Na druhej strane však stoja športovci a mladí ľudia. A tí by mali pracovať na tom, aby posilňovali svoju imunitu. Fyzickú aj duševnú. A to sa s handrou na tvári robiť nedá. Zakázali nám spievať, chodiť do škôl aj športovať. Pranierujeme lekárov, ktorí tvrdia, že nosenie rúšok neprospieva zlepšeniu zdravotného stavu. Preto som si dovolil použiť rúško aj na iný účel,“ zakončil Hoftych na webe Idnes.cz.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA