Sociálne siete

Šport

Djokovičovci podporili nemocnice aj výstavbu predškolských zariadení v Srbsku

Zverejnené:

Upravené: 29. januára 2021 o 21:37

248

large djokovoci nadacia aaa
ZDROJ: Nadácia Nadala Djokoviča, www.novakdjokovicfoundation.org

REKLAMA

7. december 2020 01:42 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Pandemický rok 2020 mal v živote Novaka Djokoviča širší ako len tenisový rozmer. Okrem toho, že už po šiesty raz ukončil sezónu ako svetová jednotka, jeho nadácia venovala rodnému Srbsku obrovské finančné prostriedky na dobročinné účely. Prím hralo zlepšenie lekárskej starostlivosti v čase pandémie koronavírusu a tiež dlhodobá téma – pozdvihnutie úrovne vzdelávania detí.

V jarných mesiacoch počas prvej vlny ochorenia COVID-19 rodina Djokovičovcov prostredníctvom svojej nadácie venovala 1 milión eur na nákup ventilátorov a lekárskeho vybavenia nemocníc aj ďalších lekárskych inštitúcií v Srbsku. Neskôr prišla na rad podpora detí, konkrétne financie na otváranie predškolských zariadení. Tejto činnosti sa Novak Djokovič a jeho manželka Jelena venujú už tri roky. Z ich veľkorysosti dosiaľ profitovalo už viac ako 30 000 detí. Minuloročná kampaň Sezóna darovania umožnila nadácii začať s rekonštrukciou nových predškolských zariadení v troch rôznych obciach. Tento rok sa rozhodli otvoriť nové škôlky v dedinách Vajska a Ljubiš. Aj s pomocou fanúšikov chcú zdvojnásobiť sumu vložených finančných prostriedkov na 100 000 eur. Dosiaľ vyzbierali viac ako 10 000 eur, kampaň sa končí 31. januára.

„Naša krajina je plná malých drahokamov, ale často nemôžu rozvinúť svoj plný potenciál, pretože nemajú prístup k ranému vzdelávaniu. Tento rok nám ukázal, aké dôležité je pre deti predškolské vzdelávanie. A to najmä v situácii, keď sú rodičia nútení pracovať z domu a nie sú schopní adekvátne venovať svoj čas deťom,“ uviedli vo vyhlásení Novak Djokovič a jeho manželka, cituje ich oficiálny web ATP. „Stále existujú ľudia, ktorí ani za normálnych okolností nemajú možnosť poslať deti do predškolského zariadenia. Tento rok je teda naším cieľom otvorenie nových škôlok v dedinách Vajska a Ljubiš, ktoré pojmú spolu 105 detí. Každé z týchto miest má svoj vlastný príbeh a my ho chceme rozprávať celému svetu s pomocou tých, ktorí veria v naše poslanie,“ doplnili Djokovičovci.

Novak Djokovič v skrátenej sezóne 2020 vybojoval štyri turnajové tituly s celkovým zápasovým skóre 41-5. Ešte pred začiatkom pandémie vyhral Australian Open v Melbourne aj turnaj v Dubaji v SAE, po letnom reštarte sezóny pridal triumfy z amerického Cincinnati a talianskeho Ríma. V júni bol Djokovič spoluorganizátorom série exhibičných turnajov Adria Tour v Belehrade a Zadare, ktorú museli predčasne ukončiť pre šírenie koronavírusu. Na turnajoch bolí prítomní fanúšikovia a neboli dodržané základné protiepidemické opatrenia. Pozitívne testy mali okrem iných hráčov napokon aj Djokovič a jeho manželka.

„Všetko sme to robili z ušľachtilých pohnútok. Naše zmýšľanie bolo úprimné, nikomu sme nechceli uškodiť. Naše turnaje majú aj dobročinný účel s myšlienkou pomôcť tenistom z nášho regiónu, aby si niečo zarobili v čase koronakrízy. Zároveň sme chceli vyslať správy o solidarite a úcte a tiež fair-play. Cieľom bolo pomôcť charitatívnym nadáciám a tým, ktorí to najviac potrebujú,“ citovali vtedy Djokoviča srbské médiá.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA