Sociálne siete

Šport

FIFA pošle milión dolárov každému členskému zväzu

Zverejnené:

Upravené: 30. januára 2021 o 0:08

360

fifa country code explained baadfd

REKLAMA

30. júl 2020 12:00 SITA, redakcia

ZÜRICH 30. júla (SITA, AP) – Finančnú podporu vo výške 1,5 miliardy amerických dolárov, čo je v prepočte takmer 1,3 miliardy eur, vyčlenila Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) na pomoc národným zväzom v súvislosti s masívnymi stratami spôsobenými pandémiou koronavírusu. Každá zo 211 členských krajín FIFA vrátane Slovenska dostane od strešnej organizácie dotáciu 1 milión USD (cca. 850-tisíc eur) na „ochranu a reštart futbalu“. Nárok na prostriedky na Slovensku má Slovenský futbalový zväz (SFZ).

Národné federácie tiež môžu požiadať o bezúročnú pôžičku 5 miliónov USD (približne 4,25 milióna eur) a ďalších 500-tisíc USD (425-tisíc eur) na podporu ženského futbalu. FIFA tiež uvoľní po 2 milióny USD pre šesť kontinentálnych konfederácií a poskytne im pôžičky do výšky 4 miliónov dolárov. Prvé platby uskutoční FIFA už v auguste a všetky prostriedky by mala vyplatiť do januára 2021.

„Tento plán záchrany je skvelým príkladom solidarity vo futbalovom hnutí v týchto bezprecedentných časoch,“ uviedol prezident FIFA Gianni Infantino. FIFA prostredníctvom tlačovej správy informovala, že uvedené pôžičky môžu zväzy čerpať do výšky 35 percent ich kontrolovaných ročných príjmov. Vyhodnocovanie nároku bude mať na starosti nová komisia.

Všetci záujemcovia o pôžičku musia doložiť správu, ktorá vyhodnotí straty zväzu spôsobené pandémiou a bude obsahovať aj plán, kam dané prostriedky poputujú.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA