Sociálne siete

Šport

Jasná je na SP pripravená. Petra Vlhová sa na kopci prvýkrát objaví v stredu

Matej Gemza, asistent talianskeho trénera Livia Magoniho, priznal, že Petru Vlhovú počas super G vo Val di Fassa negatívne ovplyvnil pád nórskej pretekárky štartujúcej pred ňou. Fanúšikovia nemôžu sledovať dianie na pretekoch SP v Jasnej osobne, všetko sa bude vysielať online. Denne bude tak od 18.00 h na internete špeciálne „Štúdio Jasná“.

Zverejnené:

Upravené: 4. júna 2021 o 3:02

144

Petra Vlhová
Na archívnej snímke Petra Vlhová, foto: SITA/Milo Fabian

REKLAMA

SITA

BRATISLAVA – Už v závere aktuálneho týždňa bude nízkotatranské stredisko Jasná hostiť ženskú svetovú špičku v zjazdovom lyžovaní, pod Chopkom sa v sobotu 6. marca a v nedeľu 7. marca uskutočnia obrovský slalom a slalom Svetového pohára. Chýbať nebude ani Petra Vlhová, ktorá sa pokúsi nazbierať čo najviac bodov v boji o veľký krištáľový glóbus, aby sa priblížila priebežnej líderke celkového hodnotenia SP Švajčiarke Lare Gutovej-Behramiovej.

Dvadsaťpäťročná Liptáčka si na svojom domácom svahu zatrénovala už počas minulého týždňa, v aktuálnom sa naň dostane prvýkrát v stredu. „Petra má za sebou tri náročné dni v talianskom Val di Fassa. Po príchode na Slovensko jej necháme len deň voľna, v utorok ju čaká dvojfázový kondičný tréning a v stredu pôjde na kopec,“ prezradil jeden z jej trénerov Matej Gemza. Informácie pochádzajú z tlačovej správy organizátorov SP v Jasnej.

Petra Vlhová sa nemohla dočkať pár dní strávených doma. „Vždy sa teším, keď môžem prísť domov. Zároveň sa bojím, aby som sa veľmi neuvoľnila. Musím mať na pamäti, že sezóna je ešte dlhá. Budem síce aj doma, ale počas a pred pretekmi budem priamo v Jasnej, aby som sa mohla stopercentne koncentrovať na svoje súťaže,“ poznamenala Petra Vlhová.

Konaniu pretekov v Jasnej už nič nebráni, dejisko podujatia prešlo aj poslednou kontrolou zo strany Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS). Okrem areálu museli splniť prísne predpisy aj zjazdovky – tréningová aj súťažná. „Snehová podložka je dostatočná, snehu máme dosť. Tento víkend sme dokončili úpravu súťažného kopca,“ uviedla športová riaditeľa pretekov Jana Palovičová.

Prísny opatrenia

Organizátori SP v Jasnej musia už v súčasnosti dodržiavať prísne bezpečnostné predpisy namierené na ochranu pred šírením ochorenia COVID-19, podmienkou vstupu do strediska pre akreditované osoby je negatívny PCR test. Priamo pri preberaní akreditácie ešte každý účastník prejde kontrolným antigénovým testom. Zároveň budú všetci opätovne testovaní každých 72 hodín, aj pri opustení strediska. Ako je už niekoľko dní známe, Svetový pohár bude v Jasnej bez divákov. Preteky rovnako ako v iných strediskách naprieč Európou v tejto sezóne budú v tzv. bublinách – červenej, žltej, modrej a zelenej. Červená zóna bude určená pre pretekárky a ich tímy. Keďže súťažný areál a príslušné ubytovacie zariadenia v Jasnej sú počas celého aktuálneho týždňa uzavreté, bolo nutné pristúpiť aj k regulácii dopravy v Demänovskej doline. „Už od pondelka platí zákaz vjazdu vozidiel bez príslušného povolenia od parkoviska Lúčky a od štvrtka 4. marca od 18-tej hodiny už od nižšie položeného Záchytného parkoviska. Obmedzenia potrvajú až do nedele 7. marca. Cieľom týchto opatrení je čo najlepšie zaistiť bezpečnosť areálu, aby sa ani v jeho bezprostrednej blízkosti nepohybovali neautorizované osoby,“ prezradil predseda organizačného výboru podujatia Matej Hulej.

Keďže dianie okolo pretekov SP v Jasnej nemôžu fanúšikovia sledovať osobne, organizátori pre nich pripravili mnoho sprievodných akcií v online priestore. Od pondelka 1.3. môžu každý deň od 18.00 h sledovať špeciálne „Štúdio Jasná“, v ktorom sa dozvedia mnoho zaujímavých informácií a budú sa môcť zapojiť do súťaží o hodnotné ceny. „Publikum privítame v Štúdiu Jasná, ktoré bude celý týždeň na webových stránkach a oficiálnom profile na Facebooku prinášať bohatý program a sprostredkuje tak atmosféru zo zákulisia najväčšej športovej udalosti na Slovensku v roku 2021. Čakajú nás aktuálne rozhovory, pohľady do zákulisia, online rozhovory s pretekárkami a zaujímavými hosťami, bláznivé výzvy a mnoho súťaží,“ vysvetlila PR a media manažérka Svetového pohára Michaela Grendelová.

Vlhová je silný bojovník. Gemza ju v Jasnej očakáva na pódiu v slalome

Najdlhšia a najnáročnejšia sezóna Petry Vlhovej smeruje do svojho mimoriadne očakávaného záveru. Na programe v Jasnej budú obrovský slalom a slalom, pred Vlhovou stojí úloha čo najviac stiahnuť bodovú stratu na Švajčiarku Laru Gutovú-Behramiovú. Tá sa po dvoch triumfoch v zjazde a druhom mieste v super G v Taliansku dostala pred Slovenku o 187 bodov.

vlhova

Petra Vlhová po zisku striebra so svojím trénerom, foto: SITA/AP Photo/Gabriele Facciotti

„V slalome očakávame veľmi hodnotný výsledok a v obrovskom slalome kvalitný výsledok čo najbližšie k pódiu. Veríme, že sa Petra vráti do formy z minulého roka. Je pravda, že v obrovskom slalome nepodáva rovnaké výkony na tréningu a v pretekoch. Jazdí dobre, ale na pretekoch to nevie zo seba dostať. Máme rozpracovaných viacero vecí, ako to zmeniť,“ vyhlásil Matej Gemza, slovenský asistent talianskeho trénera Livia Magoniho v tíme Petry Vlhovej.

Vzápätí vyjadril názor, že domáce prostredie, aj keď bez divákov, môže Vlhovej pomôcť k lepším výkonom. „Sme radi, že najbližšie preteky budú v Jasnej. Pre Petru sa každý deň v sezóne, ktorý strávi doma, počíta veľmi vysoko. Som rád, že si bude môcť vychutnať domáce prostredie, aj keď bez divákov. Tento ročník Svetového pohára je nastavený tak, že fanúšikovia na pretekoch chýbajú. Všetci vieme, prečo to tak je. Mrzí nás to, ale musíme to akceptovať,“ pokračoval Gemza.

V krátkosti sa vrátil aj k neštandardnému „výpadku“ elitnej Slovenky v nedeľňajšom super G, keď na 32. mieste zostala bez bodov do hodnotenia SP. Aj Vlhová potvrdila, že za jej slabším výsledkom bola dekoncentrácia po ťažkom páde Nórky Kajsy Vickhoff Lieovej, ktorá spôsobila prerušenie pretekov na viac než polhodinu a Slovenka na štarte prišla o správne nastavenie na svoju jazdu. „Keď sa niečo také stane, veľmi to vplýva na psychiku. Je to normálna ľudská vlastnosť – obava o samu seba. Petra vnímala pád pretekárky pred ňou a negatívne to ovplyvnilo jej výkon,“ priznal Gemza.

Vlhová už minulý týždeň dva dni trénovala v Jasnej na svahu, kde budú počas nastávajúceho víkendu preteky Svetového pohára. Jeden z tréningov však musela predčasne ukončiť po páde a údere do tváre, resp. zubov. „Peťa je silný bojovník, trénovala kvalitne. Mala menší úraz, ale nenarušilo to jej prípravu. Do jedla sa teraz veľmi zahryznúť nemôže, ale do najbližších pretekov a výsledkov v nich áno,“ dodal Magoniho asistent.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA