Sociálne siete

Šport

Na Vlhovú čaká paralelná výzva, ktorá jej v premiére nevyšla

Zverejnené:

Upravené: 29. januára 2021 o 23:00

172

large vlhova sita debc
ZDROJ: Slovenka Petra Vlhová, SITA/AP Photo/Giovanni Auletta

REKLAMA

25. november 2020 17:44 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Tretie preteky za šesť dní. Ženská časť Svetového pohára v alpskom lyžovaní po dvoch víkendových slalomoch vo fínskom Levi pokračuje rýchlym tempom vo štvrtok v rakúskom stredisku Lech/Zürs paralelným obrovským slalomom. Zatiaľ čo Američanka Mikaela Shiffrinová dala prednosť kvalitnému tréningu, Slovenka Petra Vlhová nebude chýbať. Keďže počas víkendu vo fínskom Laponsku 25-ročná Liptáčka excelovala, prvýkrát sa predstaví ako suverénna líderka Svetového pohára.

„Veľmi sa teším, ako to dopadlo v Levi. Ukazuje to, ako som pripravená a ako som cez leto trénovala. Samozrejme, všetko je stále otvorené, sme len na začiatku. Musím byť koncentrovaná na ďalšie preteky, ísť krok po kroku a stále trénovať, aby to takto pokračovalo ďalej,“ uviedla Vlhová po víkende v Levi.

Prvé preteky SP v rakúskej spolkovej krajine Vorarlbersko po 26 rokoch budú v mnohom odlišné od úvodných slalomov sezóny v Levi. V čase prísnych opatrení rakúskej vlády voči šíriacemu sa koronavírusu sa budú konať bez divákov a pretekárky so svojimi tímami budú uzavreté v tzv. bubline. Najmä však pôjde o jediné paralelné preteky v celej sezóne SP žien 2020/2021, čiže vzhľadom na to sa nebude za túto disciplínu udeľovať malý glóbus. Premiérový malý glóbus za paralelné disciplíny v uplynulej sezóne získala práve Vlhová, teraz bude musieť túto ambíciu oželieť. Každopádne, body do celkového poradia SP sa budú udeľovať, čiže v hre bude ďalšia stovka.

Premiéra paralelného obrovského slalomu v bojoch o krištáľové glóbusy sa v uplynulej sezóne Vlhovej nevydarila podľa predstáv. V januári v talianskom Sestriere po úspešnej kvalifikácii (3. miesto) neprešla 1. kolom vyraďovacej časti pretekov. V súčte dvoch jázd nestačila na Švajčiarku Aline Daniothovú a celkovo ju klasifikovali na 18. mieste.

Neobľúbená disciplína

„Na paralelný obrovský slalom sa príliš neteším, pretože to nie je moja obľúbená disciplína a trochu sa v nej trápim. Sú to však preteky ako každé iné. Dám do nich všetko, budem bojovať, aby to dopadlo čo najlepšie,“ citoval Vlhovú denník Šport. „Paralelné disciplíny sú hop alebo trop. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Petra už ukázala, že paralelný slalom je jej disciplína. Je vynikajúca na štarte aj na krátkych vzdialenostiach. Nemá však rada dlhé oblúky ani na slalomových lyžiach. Paralelný obrovský slalom jej nie veľmi sadol vlani, ale to neznamená, že teraz nemôže byť úspešná,“ uviedla niekdajšia slovenská reprezentantka Jana Gantnerová ml. v podcaste denníka Šport.

„Ja som kritik paralelných disciplín, lebo o tom nie je lyžovanie. Je to len snaha FIS zviditeľniť tieto disciplíny, aby to bolo vábivejšie pre divákov. Mala by to byť len exhibícia… Ale pretekári to podporujú a tlačia to tiež sponzori,“ dodala Gantnerová ml.

Štvrtkový paralelný obrák žien sa začne o 10.00 h kvalifikáciou. Z nej postúpi do hlavnej súťaže 16 najlepších, ktoré budú systémom dvoch paralelných jázd súperiť od osemfinále až po finále. Pretekárky v každej dvojici sa musia vystriedať v oboch dráhach. Rakúski organizátori sľúbili, že postavia čo možno najviac identické dráhy, aby zabezpečili férové podmienky na trati.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA