Sociálne siete

Šport

Real Madrid prišiel na vstupenkách o 35 miliónov eur, Juventus znížil náklady na hráčov o 13%

Real Madrid prišiel na vstupenkách o 35 miliónov eur, Juventus znížil náklady na hráčov o 13%

Zverejnené:

Upravené: 15. januára 2021 o 10:40

77

large Spain Soccer La Liga  bccedacd adc
ZDROJ: SITA/AP Photo/Alvaro Barrientos

REKLAMA

15. január 2021 10:45 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Koronakríza má výrazný dopad na európsky futbal. Zatiaľ čo v sezóne 2018/2019 boli takmer všetci víťazi top európskych futbalových líg po zdanení ziskoví, v uplynulom súťažnom ročníku poznačenom celosvetovou pandémiou sa to podarilo iba nemeckému Bayernu Mníchov (5,9 mil. eur) a španielskemu Realu Madrid (0,3 mil. eur).

Najvyššiu čistú stratu vykázal francúzsky majster Paríž Saint-Germain, a to vo výške 125,8 mil. eur. Pred pandémiou mali elitné kluby najväčšie výnosy z televízneho vysielania, minulý rok to boli príjmy z reklamy. Najviac sa v tomto smere darilo anglickému šampiónovi FC Liverpool. Uvedené zistenia vyplynuli z aktuálnej štúdie spoločnosti KPMG.

Všetkých šesť šampiónov najväčších futbalových líg v Európe zaznamenalo uplynulú sezónu pokles prevádzkových výnosov. Juventus Turín, Pariž Saint-Germain a FC Porto vykázali medziročne dokonca dvojciferný pokles. Celkovo najvyšší prevádzkový príjem medzi európskymi futbalovými šampiónmi zaznamenal vo finančnom roku 2019/2020 Real Madrid – 681,2 mil.eur. A to aj napriek medziročnému poklesu o 8 %.

„Koronakríza spochybnila finančnú udržateľnosť futbalového ekosystému ako celku a odhalila jeho krehkosť. Značné finančné zaťaženie klubov spôsobili najmä nadštandardné platy hráčov spolu s rastúcimi poplatkami za prestupy a odmenami pre agentov,“ uviedol Ľuboš Vančo, Predseda rady partnerov, KPMG na Slovensku.

Aj keď sa klubom počas pandémie podarilo znížiť platy hráčov, nie všetky ich zredukovali úmerne k prudkému poklesu prevádzkových výnosov. Najúspešnejšie dokázal znížiť náklady na hráčov a zamestnancov Juventus Turín – o 13 %. Naopak najvyššie personálne náklady mal uplynulú sezónu Real Madrid – až 411 miliónov eur.

Keďže veľa zápasov bolo zrušených alebo sa hralo za zatvorenými dverami, príjmy zo vstupeniek utrpeli najväčšiu ranu takmer v každom klube. Napríklad Real Madrid stratil na príjmoch zo zápasov v absolútnom vyjadrení takmer 35 miliónov eur.

„Príjmy z televízneho vysielania boli u jednotlivých klubov zasiahnuté rôzne. Kluby, ktoré postúpili do ďalších fáz Ligy majstrov, mohli ťažiť z vyšších príspevkov UEFA. Obaja minuloroční finalisti – Bayern Mníchov a Paríž Saint-Germain zaznamenali medziročný pokles príjmov z televíznych práv iba o 4 %,“ informuje tlačová správa KPMG.

Štúdia „The European Champions Report 2021“ posudzuje a porovnáva niektoré z najdôležitejších ukazovateľov finančnej výkonnosti aktuálnych majstrov najsilnejších európskych líg v sezóne 2019/2020 – taliansky Juventus Turín, francúzsky Paríž Saint-Germain, portugalský FC Porto, nemecký Bayern Mníchov, anglický FC Liverpool a španielsky Real Madrid.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA