Sociálne siete

Šport

Rusi by počas MS 2021 chceli počúvať Kaťušu namiesto svojej hymny

Zverejnené:

Upravené: 6. februára 2021 o 23:17

54

large kovalchuk eadf
ZDROJ: Ilia Kovaľčuk, SITA/AP Photo/Julio Cortez

6. február 2021 10:26 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Sovietska vojnová pieseň Kaťuša sa možno bude hrať namiesto štátnej hymny hokejistom Ruska na tohtoročných majstrovstvách sveta, ktoré sa budú konať od 21. mája do 6. júna 2021 v lotyšskej Rige. Informoval o tom web Championat.com s odvolaním sa na zdroj z Ruskej hokejovej federácie (FHR). Rusi by radi rovnakú možnosť prijali aj počas OH v Tokiu či ZOH 2022 v Pekingu.

„Ruskou hymnou bude Kaťuša. Technické detaily toho, ako to bude vyzerať, sa ešte upresnia. Bude to podobné ako počas ZOH 2018 v Pjongčangu,“ uviedol ruský zdroj. Počas ZOH 2018 potrestaným ruským športovcom hrali po víťazstvách namiesto ich vlastnej olympijskú hymnu. Ruskí hokejisti sa však po finálovom triumfe s Nemcami napriek zákazu rozhodli zaspievať svoju hymnu, hoci si vypočuli olympijskú.

Rusi v rokoch 2021 a 2022 nemôžu na vrcholných športových podujatiach štartovať pod svojou zástavou a na základe trestu platí aj zákaz hrať ich hymnu. Rusi pykajú za manipuláciu so vzorkami v antidopingovom laboratóriu v Moskve.

Pôvodne mal hokejový šampionát spoluorganizovať aj bieloruský Minsk, ale Rada Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) mu toto právo odobrala pre obavy z bezpečnosti účastníkov a tiež na nátlak viacerých partnerov. Rada IIHF iba pred troma dňami rozhodla o usporiadaní všetkých zápasov nasledujúceho turnaja v Lotyšsku. Pôvodne do úvahy ako náhrada za Minsk prichádzala aj Bratislava, ale funkcionári IIHF dali napokon prednosť konaniu šampionátu v jednom dejisku.

Základná B-skupina turnaja sa odohrá v Riga Arene, A-skupina aj so Slovákmi v Olympijskom športovom centre, ktoré bude hostiť aj dva štvrťfinálové súboje. Slovensko sa predstaví v základnej skupine s Ruskom, Českom, Švédskom, Švajčiarskom, Dánskom, Veľkou Britániou a Bieloruskom.

Pôvodná správa:
https://www.championat.com/hockey/news-4260973-istochnik-pesnya-katyusha-budet-zvuchat-vmesto-gimna-rossii-na-chm-2021-po-hokkeyu.html

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA