Sociálne siete

Šport

Sestry Fialkové vymenili v záverečnej príprave Lenzerheide za švédske Idre

Zverejnené:

Upravené: 29. januára 2021 o 23:10

107

large fialkova sita d
ZDROJ: Na archívnej snímke Paulína Fialková, SITA/AP Photo/Matthias Schrader

REKLAMA

24. november 2020 11:33 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Nový ročník Svetového pohára v biatlone už klope na dvere. Úvodné vytrvalostné preteky žien na 15 km sa uskutočnia už túto sobotu vo fínskom Kontiolahti. V rovnaký deň vstúpia do kolotoča bojov o krištáľové glóbusy aj muži pretekmi na 20 km. Slovenské sesterské duo Paulína a Ivona Fialkové v týchto dňoch vrcholí so záverečnou prípravou vo švédskom Idre. Sú tam s nimi tréneri Anna Murínová a Jakub Leščinský, ktorý nahradil Martina Bajčičáka (rozhodol sa prijať poľskú výzvu). Nechýbajú ani fyzioterapeut a dvaja servismani,

„Idre máme odskúšané, je to dobré miesto na prípravu. Je tam asi najväčšia istota z hľadiska snehu na záverečnú prípravu. Predtým sme dva roky cestovali do švajčiarskeho Lenzerheide, teraz sme sa rozhodli pre zmenu na základe dobrých skúseností spred troch rokov. Garantovaný je tam sneh aj okruh a zima tam je určite tiež. Je tam aj dobrá posilňovňa a strelnica,“ skonštatovala Paulína Fialková ešte pred odchodom do Švédska vo videu na špecializovanom webe slovenskybiatlon.sk.

Držiteľka ôsmich pódiových umiestnení v pretekoch Svetového pohára tvrdí, že v čase tvrdých obmedzení spôsobených koronakrízou tréningový pobyt vo Švédsku nie je až taký problém. „Pri vstupe do Švédska nie je povinnosť negatívny test na koronavírus. Nie sú tam žiadne špeciálne opatrenia. Na mieste, kde budeme, žije tak málo ľudí, že tam budeme akoby v dobrovoľnej karanténe. V prípade nákazy nás však čaká 17 dní v karanténe,“ doplnila P. Fialková.

Staršia zo sestier Fialkových v minulosti neraz zdôraznila, že základom úspechu je dobre fungujúci tím. A ten súčasný takým podľa jej slov je. Jej najväčšou oporou je trénerka Anna Murínová, s ktorou spolupracujú od dorasteneckých a juniorských čias. Dôležitou súčasťou sú kondičný tréner Jakub Leštinský a fyzioterapeut Jakub Hudák. „To sú po profesijnej stránke naši najbližší ľudia, s ktorými sa stretávam na dennej báze. A musím povedať – tento môj tím je ako moja druhá rodina. Trávime spolu väčšinu roka, doma aj v zahraničí – na pretekoch i na sústredeniach,“ vysvetlila P. Fialková na webe refresher.sk.

Známa je už aj nominácia osmičky Slovákov na úvodné dve kolá SP v Kontiolahti (28.- 29. 11., resp. 3.- 6. 12.). Ženské kvarteto okrem sestier Fialkových tvoria Veronika Machyniaková a Henrieta Horvátová. Mužská štvorica pre úvod sezóny 2020/2021 má podobu Tomáš Hasilla, Michal Šima, Šimon Bartko a Matej Baloga.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA