Sociálne siete

Šport

V podaní Vlhovej sme videli demonštráciu sily, chválil expert ARD Neureuther

Zverejnené:

Upravené: 29. januára 2021 o 23:12

121

large vlhova Sita AP edcc
ZDROJ: Petra Vlhová v Levi, SITA/AP Photo/Jussi Nukari/Lehtikuva

REKLAMA

23. november 2020 18:09 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Takto pred rokom mala Petra Vlhová po dvoch pretekoch vo Svetovom pohári na konte iba 18 bodov a aj vinou rôznych zdravotných problémov jej nevyšiel vstup do sezóny. Teraz má za sebou už troje preteky a z nich vydolovala úctyhodných 260 bodov. Nikdy predtým nemala taký skvelý vstup do súťažného ročníka a nikdy predtým nebola na čele Svetového pohára s náskokom 85 bodov. Taký je momentálne rozdiel medzi Vlhovou a Švajčiarkou Michelle Gisinovou na druhom mieste.

Vlhová k tretiemu miestu z úvodného obrovského slalomu v Söldene pridala dve slalomové víťazstvá v Levi. Nikdy predtým nezvíťazila v dvoch pretekoch za dva dni, to bola dosiaľ doména fenomenálnej Američanky Mikaely Shiffrinovej /viackrát v kombinácii slalom – obr. slalom/. Na severe Fínska vyťažila 25-ročná Liptáčka po skvelej príprave maximum a naplno využila aj pridružené okolnosti – nie stopercentný návrat Shiffrinovej po dlhej prestávke, neúčasť švédskej súperky Anny Swennovej Larssonovej pre koronavírus v jej tíme a tiež fakt, že jej najväčšie talianske rivalky vo Svetovom pohári Federica Brignoneová a Marta Bassinová nie sú ani zďaleka excelentné slalomárky.

„Koncentrujem sa sama na seba, chcem byť stále pripravená a tak aj pokračovať. Cítim sa silná, viem to. Je normálne, že mám sebavedomie. Stále sa však snažím byť pri zemi a nie s hlavou v oblakoch. Rýchlo sa môže stať, že ma niekto predbehne,“ vravela Vlhová po druhom slalomovom triumfe v Levi.

Odborníci zo zahraničia si Vlhovú všímajú

Vlhovej výkony v Levi našli odozvu aj u odborníkov v zahraničí. Niekdajší taliansky slalomár Paolo de Chiesa na portáli Neveitalia analyzuje preteky v zjazdovom lyžovaní a po víkende v Laponsku vystavil len tri maximálne známky vo svojom hodnotení. „Desiatku dávam Petre Vlhovej za jej suverénne výkony, jej trénerovi Liviovi Magonimu, že ju tak dobre pripravil a tiež Američanke Shiffrinovej za druhé miesto v prvých pretekoch po dlhej súťažnej odmlke,“ napísal De Chiesa.

Ešte väčší kompliment si Slovenka a jej taliansko-slovenský tím vyslúžili od Felixa Neureuthera. Držiteľ troch slalomových medailí z majstrovstiev sveta je po skončení kariéry lyžiarsky expert v televízii ARD a po slalomovom víkende v Levi s vážnosťou povedal: „V podaní Vlhovej sme videli demonštráciu sily. Z jej jázd som ani chvíľu nemal pocit, že sa jej niečo môže stať. Kľúčom je pokoj, ktorý vyžaruje v hornej časti tela. To je rozdiel medzi ňou a súperkami,“ vravel Neureuther a na margo celého tímu dodal: „Pracujú mimoriadne precízne. Tento tím má jasný cieľ – chce z Vlhovej urobiť najlepšiu lyžiarku na svete. A pevne za tým kráčajú.“

Víťaz trinástich pretekov Svetového pohára pridal postreh, že Vlhovej výkonnostný progres sleduje už dlhší čas. A to aj napriek slabým podmienkam, ktoré má doma na Slovensku. „Petra pochádza z krajiny, kde je alpské lyžovanie – napriek najlepším tréningovým možnostiam v Tatrách – iba nevlastným dieťaťom. S malou lyžiarskou asociáciou a bez profesionálnych štruktúr, ktoré neprodukujú špičkových lyžiarov. Preto sa jej otec Igor vydal kamenistou cestou hádok s domácou asociáciou. Vybudoval privátny tím, ktorý funguje. A inšpiroval sa aj príbehom inej skvelej lyžiarky zo Slovenska Veroniky Velez-Zuzulovej. Jej tím sa tiež odtrhol od asociácie, aby sa mohla presadiť vo Svetovom pohári,“ napísal portál sportschau.de.

Vlhová sa ešte v nedeľu večer presunula z Fínska do Talianska, kde sa v juhotirolskom Sterzingu bude do stredy pripravovať na najbližšie preteky Svetového pohára – paralelný obrovský slalom v rakúskom Lechu. Jediná paralelná súťaž ženskej sezóny SP 2020/2021 príde na rad vo štvrtok 26. novembra.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA