Sociálne siete

Šport

Slováci dostali od Fínov výprask. Vo štvrťfinále chcú ukázať iný výkon

Slováci dostali od Fínov výprask. Vo štvrťfinále chcú ukázať iný výkon

Zverejnené:

Upravené: 31. decembra 2020 o 11:30

282

large hokej juniori aacfa
ZDROJ: SITA/AP Photo/Jason Franson/The Canadian Press

REKLAMA

31. december 2020 11:30 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Až do súboja s Fínskom by slovenskú hru na svetovom šampionáte do 20 rokov v Edmontone mohli charakterizovať slovné spojenia solídna defenzíva a upracovaná ofenzíva, Po výprasku od severanov 0:6 sa to razom zmenilo na obranu plná chýb a takmer žiadny útok. Fíni prestrieľali Slovákov 50:12, pričom v druhej tretine zverenci Róberta Petrovického vyslali na bránku súpera len dva puky a súper ohrozil Samuela Hlavaja 22-krát.

Fíni korčuliarsky jednoznačne prevýšili Slovákov. Najmä od druhej tretiny ich bol plný ľad a nebyť Hlavaja, zvíťazili by oveľa vyšším rozdielom. „Hrali sme dobre už v prvej tretine a v ďalších dvoch ešte lepšie. Tvrdo sme pracovali, dobre si posúvali puk, fungovala nám chémia. Takto sa chceme prezentovať aj proti Kanade,“ zhodnotil fínsky kapitán Anton Lundell, ktorý ku gólu pridal aj dve asistencie.

„Kľúčová bola druhá tretina. Fínom narástli krídla, boli sme pod obrovským tlakom. Pokúšali sme sa z toho dostať v tretej tretine, ale impulzy nezabrali. Celkovo sme mali príliš veľa trestov a súper bol po celý čas lepší. Sme veľmi sklamaní. Musíme sa vrátiť k tomu, čo sme hrali predtým. Už od najbližšieho dňa začíname myslieť na štvrťfinále,“ komentoval tréner Róbert Petrovický pre RTVS aj IIHF.

Center prvého útoku Slovákov Simon Jellúš priznal slabý výkon celého tímu. „Nie som si istý, či si z tohto zápasu vôbec môžeme niečo zobrať. Urobili sme toľko chýb a nechali sa vylučovať. Na druhej strane nám nevychádzali presilovky, chýbalo nám viac snahy. Máme dva dni na to, aby sme sa dali dokopy a pripravili sa na štvrťfinále,“ priznal útočník švédskej Karlskrony do 20 rokov.

Zatiaľ čo Fíni si to na Silvestra s Kanaďanmi rozdajú o víťazstvo v A-skupine, Slováci spadli z tretieho na štvrté miesto. Postarali sa o to aj Nemci, ktorí zdolali Švajčiarov 5:4 a do štvrťfinále postúpili z tretieho miesta. Oficiálny web IIHF informoval, že nemecká reprezentácia do 20 rokov vôbec prvýkrát v histórii postúpila do vyraďovacej časti. Tá sa začne 2. januára. Slováci si počkajú na výsledok posledného zápasu B-skupiny USA – Švédsko, ktorý rozhodne o ich štvrťfinálovom súperovi. Môžu ním byť ako víťazi skupiny Švédi, Američania aj Rusi. Isté je, že slovenským súperom nebudú Česi, ktorí zatiaľ ani nemajú isté štvrťfinále.

Slováci hádžu súboj s Fínmi za hlavu

Slovenskí hokejisti sa túžili pred štvrťfinále na MS do 20 rokov v Kanade naladiť víťazne. Nedokázali však nadviazať na vnútornú silu, ktorá ich hnala v úvodných dvoch vystúpeniach na juniorskom šampionáte proti Švajčiarom (1:0) a Kanade (1:3). Krátko po prehre 0:6 s Fínmi si slovenskí reprezentanti spolu sadli, aby vytrácajúce sa pozitívne emócie udržali v kolektíve. Na štvrťfinálový duel v Edmontone chcú vykorčuľovať so všetkými tímovými vlastnosťami, ktoré z nich sršali v úvode podujatia.

V dueli s Fínskom odohrali zverenci trénera Róberta Petrovického solídne úvodné minúty. Inkasovali však prví po zbytočnej strate puku v rozohrávke a odvtedy akoby prestali veriť, že s Fínmi môžu uhrať dobrý výsledok. Súper sa dostal do pohody a predvádzal skvelý hokej. „Boli to Fíni, ako ich poznám. Korčuliarsky a technicky patria k najlepším na svete a bolo to cítiť celý zápas. V druhej tretine sme urobili zbytočne fauly, jeden prišiel aj odo mňa. Nemôžeme sa na nič ani na nikoho vyhovárať, druhá tretina bola zlomová,“ priznal obranca Rayen Petrovický na webe hockeyslovakia.sk.

Ďalší bek Andrej Golian, hrajúci s „áčkom“ na drese, videl rozdiel aj v mentálnom nastavení. „Fíni prišli do zápasu lepšie pripravení. Od začiatku hrali tvrdo, tlačili sa pred bránku. V druhej tretine robili ofenzívne striedania. Nám ubúdali sily, začali sme faulovať a už sa to na nás kopilo. S chlapcami v šatni sme si hovorili, že musíme dať do hry všetko. Snažili sme sa, ale Fíni nás prekorčuľovali,“ vravel obranca pôsobiaci v Detve.

Golian verí, že nepríjemná vysoká prehra nezanechá na kolektíve výrazné stopy. „Určite nie. Tento zápas musíme rýchlo zahodiť za hlavu. Máme dva dni voľna, ktoré nám pomôžu pripraviť sa na štvrťfinále čo najlepšie. Robiť naplno všetko, čo si povieme, nič nevypustiť a hrať tímovo, srdcom za Slovensko,“ dodal Golian na webe SZĽH.

Po prehre Švajčiarov s Nemcami (4:5) je zrejmé, že slovenskí reprezentanti obsadia v základnej A-skupine štvrtú pozíciu, čo znamená, že vo štvrťfinále narazia na víťaza B-skupiny. Môže nim byť Rusko, Švédsko alebo USA. Duely vo vyraďovacej fáze sú na programe v sobotu 2. januára. Prvý o 18.00 SEČ, následne 21.30, v nedeľu 3. januára o 01.00 h SEČ a posledný následne o 4.30 h.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA