Sociálne siete

Šport

SP v Jasnej: Vlhová je druhá v 1. kole obrovského slalomu, líderkou Shiffrinová

Obrovský slalom žien v Jasnej v rámci SP 2020/2021 v zjazdovom lyžovaní – 1. kolo
.

Zverejnené:

Upravené: 4. júna 2021 o 3:29

265

Petra Vlhová
Petra Vlhová, foto: SITA/AP Photo/Gabriele Facciotti

REKLAMA

SITA

JASNÁ  – Slovenka Petra Vlhová predviedla skvelý výkon v 1. kole nedeľňajšieho obrovského slalomu žien v rámci Svetového pohára v Jasnej a výsledkom je druhá priečka v priebežnej klasifikácii. Lepšia ako rodáčka z neďalekého Liptovského Mikuláša bola iba víťazka sobotného slalomu Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá vedie s náskokom 16 stotín sekundy. Tretie miesto patrí prekvapeniu tejto sezóny Poľke Maryne Gasienicovej-Danielovej s odstupom 44 stotín. Len o 5 stotiniek je za ňou ďalšia nečakaná tvár – Američanka Nina O’Brienová. Až piata je líderka hodnotenia obrovského slalomu v SP Talianka Marta Bassinová s mankom 84 stotín.

Úradujúca majsterka sveta a Vlhovej hlavná rivalka v boji o veľký glóbus Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová urobila hneď na začiatku veľkú chybu a časovú stranu si odniesla so sebou až do cieľa. Tam jej po 1. kole patrí až 14. miesto s mankom 1,78 s. Vzhľadom na veľký časový odstup to vyzerá tak, že 29-ročná Švajčiarka preruší svoju famóznu sériu 11 pódiových umiestnení v súčte pretekov Svetového pohára a na majstrovstvách sveta. Až sedem týchto pretekov bolo víťazných.

Číslo tri

Na trati s 50 bránkami a prevýšením 400 m sa Vlhová predstavila s číslom 3 a predviedla plynulú aktívnu jazdu bez zjavného vybočenia z ideálnej línie oblúkov.

shifrin

Američanka Mikaela Shiffrinová je líderkou po 1. kole, foto: SITA/AP Photo/Gabriele Facciotti

Zdanlivá nenáročnosť trate bez oddychového miesta od pretekárok vyžadovala maximálne sústredenie a nepoľavenie v agresivite, čo sa Vlhovej zjavne podarilo.

Niekdajšia skvelá slalomárka Veronika Velez-Zuzulová ako spolukomentátorka RTVS pripomenula, že na trati obrovského slalomu sa nachádzajú dva druhy snehu. V jej hornej časti bol sneh neporušený, ale v druhej polovici sa jazdil v sobotu slalom, a tam bol sneh viac utlačený a ľadový. Špecifikom bolo aj to, že časť trate sa nachádzala na ostrom slnku a ďalšia zasa v tieni a táto svetelná zmena viacerým pretekárkam spôsobovala problémy.

„Bola som nastavená, že pôjdem naplno a myslím si, že som konečne predviedla moju jazdu. Na začiatku som sa snažila chytiť rytmus, v strednej pasáži som sa už cítila veľmi dobre. V spodnej časti som trochu robila chyby, problém mi robila najmä zmena svetla zo slnka do tieňa, vo dvoch bránkach som takmer nič nevedela. Celkovo som však spokojná s tým, čo som predviedla. Je to v pohode a pokúsim sa to zopakovať aj v druhej jazde,“ uviedla Petra Vlhová pre RTVS.

Na štarte 1. kola obrovského slalomu sa s číslom 58 predstavila aj ďalšia Slovenka Petra Hromcová. Rovnako ako sobotný slalom, ani nedeľňajší „obrák“ debutantka na tejto najvyššej úrovni pretekov nedokončila. Celkovo desať lyžiarok sa predčasne rozlúčilo v 1. kole, tri ani nenastúpili. Druhé kolo príde pod Chopkom na rad po 12.30 h.

Článok sme aktualizovali.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA