Sociálne siete

Šport

Svetový pohár: Vlhová maximálne koncentrovaná, Shiffrinovej návrat na svah

Zverejnené:

Upravené: 29. januára 2021 o 23:27

233

large vlhova SITA AP Photo cbf
ZDROJ: Na archívnej snímke Petra Vlhová, SITA/AP Photo

REKLAMA

20. november 2020 16:33 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Návrat Mikaely Shiffrinovej do bieleho cirkusu, ale aj absencia Švédok z dôvodu povinnej karantény po pozitívnom teste ich trénera Christiana Thomu. To sú udalosti, ktoré lemujú prvý súťažný slalomový víkend vo Svetovom pohári zjazdárok vo fínskom Levi. Za polárnym kruhom budú netradične až dva slalomy a v hre prvých 200 bodov v najtočivejšej disciplíne, v ktorej obhajuje celkové prvenstvo prvýkrát Slovenka Petra Vlhová.

„Petra má za sebou dobrý slalomový tréning v Suome. V rozpätí najbližších šiestich dní nás čakajú až tri súťaže vrátane paralelného slalomu v Lechu. Musíme sa teda čo najlepšie skoncentrovať na dôležitý týždeň,“ referoval z Fínska Vlhovej tréner Livio Magoni.

Jeho slovenská zverenkyňa v uplynulom súťažnom ročníku ovládla tri slalomy, čo jej v kombinácii s absenciou Mikaely Shiffrinovej v závere sezóny prvýkrát v kariére vynieslo malý krištáľový glóbus. V čase prísnych obmedzení v súvislosti s pandémiou koronavírusu sa 25-ročná Liptáčka chystá na náročnú obhajobu. Slalomárky majú pred sebou deväť podujatí, po aktuálnom začiatku v Levi príde tretí slalom na rad až 29. decembra v rakúskom Semmeringu. Z programu z dôvodu zložitej logistiky v ére koronavírusu vypadol americký Killington.

„Snažíme sa dostatočne skoncentrovať a máme aj dostatok sebavedomia. V Levi musíme absolvovať aj potrebné hygienické opatrenia, ako sú dezinfekcia izby v hoteli či povinné testy na COVID-19. Nechceme nič podceniť. Ešte aj obedy bude mať Petra priamo v hotelovej izbe. Po pretekoch hneď v nedeľu večer Petra poletí spolu s bratom Borisom a Gigim, ktorý jej pripravuje lyže, do Mníchova a neskôr sa prepraví do Lechu, aby sa v pokoji pripravila na ďalšie preteky,“ doplnil Magoni.

Shiffrinovej návrat po tragickej smrti otca

Vlhovej veľká súperka Mikaela Shiffrinová absentovala na súťažných svahoch od začiatku februára, keď tragicky prišiel o život jej otec Jeff. Teraz sa vráti do diania a údajne dobre pripravená. Američanka v minulosti až štyrikrát vyhrala slalom SP žien v Levi (2013, 2016, 2018, 2019), v roku 2017 jej ďalší triumf prekazila práve Vlhová. Vo Svetovom pohári žien stále platí, že inou víťazkou slalomu ako Shiffrinová alebo Vlhová bola dosiaľ naposledy Švédka Frida Hansdotterová 10. januára 2017 vo Flachau. Odvtedy vyhrala 22 slalomov americká kráľovná a ďalších sedem slovenská princezná tejto disciplíny.

„Nemám špeciálne očakávania po tom, čo som niekoľko mesiacov súťažne nejazdila. Chcem len čo najlepšie absolvovať preteky. A ak to nevyjde, bude to signál, aby som pracovala ešte tvrdšie a zlepšila sa,“ vravela Mikaela Shiffrinová, cituje ju taliansky portál neveitalia.it. „Mohla som sa vrátiť už v Söldene, ale lekári mi to neodporúčali vzhľadom na možné zhoršenie zranenia chrbta. Preto som ich poslúchla,“ doplnila víťazka 66 pretekov a držiteľka troch veľkých glóbusov vo Svetovom pohári.

Prvé kolá ženských slalomov v Levi sa začnú po oba dni o 10.15 h SEČ, druhé kolá prídu na rad o 13.15 h.

Vlhovej v Levi odpadli švédske súperky, ich tréner má koronavírus

Prvé dva ženské slalomy nového ročníka Svetového pohára v alpskom lyžovaní budú počas víkendu vo fínskom Levi (21. – 22. 11.) bez švédskej účasti. Tréner švédskeho tímu Christian Thoma mal pozitívny test na koronavírus a kompletná výprava sa po príchode do Levi ocitla v karanténe. Informoval o tom hovorca švédskeho tímu. „Tréner mal pozitívny test na prítomnosť koronavírusu po príchode do Fínska. Zdravotné oddelenie v lyžiarskom stredisku v Laponsku sa potom rozhodlo izolovať všetkých členov tímu. Žiadny iný člen nášho tímu nemal pozitívny test,“ citovali viaceré zdroje tímového manažéra Švédov Tommyho Eliassona Wintera

Neúčasť švédsky reprezentantiek v Levi znamená, že Slovenke Petre Vlhovej odpadla nebezpečná súperka Anna Swennová Larssonová, ktorej momentálne patrí piata priečka v slalomovom renkingu v nasadzovaní na preteky. Druhou najlepšou Švédkou momentálne je Magdalena Fjällströmová na 33. mieste.

Vlhová sa spolu so svojim tímom presunula do Levi zo strediska Suomo, kde v posledných týždňoch trénovala. Po úvodných slalomoch v Levi na 25-ročnú Slovenku čaká presun do Rakúska, kde bude vo štvrtok 26. novembra pokračovať Svetový pohár pretekmi v paralelnom slalome. Vlhová je obhajkyňa malých glóbusov za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári v slalome aj paralelných disciplínach.

Prvé kolá ženských slalomov v Levi sa začnú po oba dni o 10.15 h SEČ, druhé kolá prídu na rad o 13.15 h. Víťazstvo spred roka obhajuje Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá by sa mala za polárnym kruhom vo Svetovom pohári predstaviť prvýkrát po dlhšej prestávke. Shiffrinová v minulosti až štyrikrát vyhrala slalom SP žien v Levi (2013, 2016, 2018, 2019), v roku 2017 jej ďalší triumf prekazila práve Vlhová.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA