Sociálne siete

Šport

Ťažký pád Nórky Vickhoff Lieovej prerušil super G, Vlhovej dnešné preteky nevyšli

Líderkou super G je Talianka Federica Brignoneová s náskokom 59 stotín sekundy pred Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou, ktorej preruší sériu víťazstiev v rýchlostných disciplínach.

Zverejnené:

Upravené: 4. júna 2021 o 2:56

193

pad Kajsy Vickhoff Lieovej
Pád Nórky Kajsy Vickhoff Lieovej, foto: SITA/AP Photo/Alessandro Trovati

REKLAMA

SITA

BRATISLAVA  – Slovenke Petre Vlhovej nevyšiel nedeľňajší superobrovský slalom v talianskom Val di Fassa v rámci Svetového pohára žien v v zjazdovom lyžovaní. Vlhová skončila na 32. mieste s mankom 2,66 s na víťaznú Talianku Federicu Brignoneovú a len po druhý raz v aktuálnej sezóne v pretekoch, ktoré dokončila, nezískala body do hodnotenia Svetového pohára. Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová vďaka druhému miestu zvýšila pred Vlhovou náskok na čele bojov o veľký glóbus zo 107 na 187 bodov. Rovnako si zabezpečila istotu malého glóbusu v hodnotení super G.

Nedeľňajší super G vo Val di Fassa mal divoký priebeh, po ťažkých pádoch dvoch pretekárok ho prerušili na dlhé minúty a zostávajúce lyžiarky na štarte to niesli veľmi ťažko. Medzi nimi bola aj Vlhová, ktorej v 25. súťažnom vystúpení v aktuálnej sezóne SP nepriali okolnosti. Na trať sa s číslom 15 dostala po vyše polhodinovej neplánovanej prestávke spôsobenej ťažkým pádom Nórky Kajsy Vickhoff Lieovej (štartovala s trinástkou) a na jej jazde to zanechalo stopy.

Na prvom medzičase 25-ročná Liptáčka zaostávala len o 22 stotín, ale potom urobila chybu, keď takmer neustála jeden zo skokov a jej strata razom narástla na 1,46 s. Od tejto chvíle sa Slovenka primárne sústredila na to, aby došla bezpečne do cieľa. Jej časový odstup na líderku Federicu Brignoneovú narástol na 2,66 s, čo znamenalo priebežne posledné 14. miesto. Oprávnené ambície na umiestnenie v najlepšej desiatke sa nenaplnili a kamery zachytili Vlhovej trénera Livia Magoinho, ako si skryl hlavu v dlaniach. Neskôr Vlhová klesla na 19. priečku po odjazdení 21 pretekárok a preteky sa na ďalších 20 minút zastavili po páde Rakúšanky Rosiny Schneebergerovej, ktorej neskôr diagnostikovali zlomeninu predkolenia.

„Nikdy to nie je príjemné, keď je lyžiar v hlave nastavený, že už pôjde na štart a napriek tomu musí čakať. To bol aj prípad Petry Vlhovej. Navyše bolo na svahu teplo, ktoré pretekárkam odčerpáva energiu,“ uviedla niekdajšia skvelá slalomárka Veronika Velez-Zuzulová pre RTVS.

vlhova

Petra Vlhová v talianskom Val di Fassa, foto: SITA/AP Photo/Alessandro Trovati

Suverénna víťazka super G

Suverénnou víťazkou super G sa stala Talianka Federica Brignoneová, ktorá si pripísala šestnásty triumf v pretekoch Svetového pohára v kariére. S odstupom 59 stotín sekundy bola druhá Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová a na stupne víťazov vystúpila aj jej krajanka Corinne Suterová (+0,72).

Federica Brignoneová

Talianka Federica Brignoneová, foto: SITAúAP Photo/Elvis Piazza

Gutová-Behramiová už nepredĺžila sériu štyroch víťazstiev v rýchlostných disciplínach v bojoch o krištáľové glóbusy, v sobotňajšom zjazde vo Val di Fassa dosiahla šieste víťazstvo v SP 2020/2021. Skúsená Švajčiarka rovnako prišla o historické piate víťazstvo v super G v neprerušenej sérii, ale nemusí ju to mrzieť. Definitívne si totiž po tretí raz v kariére zabezpečila istotu zisku malého glóbusu v tejto disciplíne, keďže pred finálovými pretekmi sezóny má náskok 202 bodov pred Brignoneovou. Vlhovej patrí v hodnotení super G ôsma priečka.

Predĺžený súťažný víkend vo Val di Fassa zámerne vynechala Češka Ester Ledecká, ktorá sa pripravuje na majstrovstvá sveta v paralelných disciplínach v snoubordingu.

Nedeľňajšie preteky prvýkrát prerušili po jazde Nórky Kajsy Vickhoff Lieovej, ktorá sa zmenila na veľkú drámu. Dvadsaťdvaročná severanka po druhom medzičase zaostávala o 45 stotín sekundy za Brignoneovou, potom však povolila v koncentrácii a vo vysokej rýchlosti skončila v ochrannej sieti, z ktorej ju len veľmi ťažko dostávali organizátori.

Vzhľadom na závažnosť situácie museli nórsku pretekárku transportovať do nemocnice vrtuľníkom, ktorý musel pristáť priamo na súťažnom svahu. Prvá informácia o jej zdravotnom stave uvádza podozrenie na zlomeninu lýtkovej a holennej kosti. „Mala prekrížené lyže, nohy boli jedna cez druhú a zranenie zrejme utrpela až v ochrannej sieti. Zranenie bude zrejme veľmi vážne. Jej kolená sa dostali do neprirodzenej pozície,“ zhodnotila Velez-Zuzulová.

FOTOGALÉRIA: Pád Nórky Kajsy Vickhoff Lieovej

Článok sme aktualizovali.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA