Sociálne siete

Šport

Vlhová dnes trumfiovala: Po roku opäť Snehovou kráľovnou Záhrebu

Vlhová dnes trumfiovala: Po roku opäť Snehovou kráľovnou Záhrebu

Zverejnené:

Upravené: 3. januára 2021 o 14:00

58

large vlhova faf
ZDROJ: Petra Vlhová, SITA/AP Photo/Giovanni Auletta

REKLAMA

3. január 2021 02:22 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Petra Vlhová je po roku opäť Snehovou kráľovnou Záhrebu. Slovenská lyžiarka ovládla prvý novoročný slalom Svetového pohára alpských lyžiarok aj s dávkou šťastia s náskokom 5 stotín sekundy pred Rakúšankou Katharinou Liensbergerovou a 22 stotín pred Švajčiarkou Michelle Gisinovou. Fenomenálna americká slalomárka MIkaela Shiffrinová a štvornásobná záhrebská víťazka zostala štvrtá bez pódia s mankom 27 stotín na Vlhovú.

Na vrchu Sljeme nad Záhrebom Vlhová viedla už po prvom kole, v tom druhom na mierne rozbitej trati porobila viacero chýb, ale aj jedenásty najlepší čas jej v súčte stačil na víťazstvo. Dvadsaťpäťročná Liptáčka si poistila prvú pozíciu v celkovom poradí Svetového pohára, na čele bojov o veľký glóbus má po 11 pretekoch náskok 128 bodov pred Gisinovou a 230 bodov pred Shiffrinovou.

Vlhová dosiahla osemnáste víťazstvo v pretekoch SP v kariére, v obľúbenom slalome načala druhú desiatku triumfov. Zároveň dovŕšila 40 pódiových umiestnení v pretekoch SP v kariére. V aktuálnej sezóne ovládla zverenka Livia Magoniho už štvrté preteky a tretie v slalome po dvoch novembrových triumfoch v Levi. V slalomovom hodnotení má na čele náskok 65 bodov pred Gisinovou a 70 bodov pred Liensbergerovou.

„Som šťastná, že som späť v Záhrebe na najvyššom stupni. Nemala som však dobré pocity zo svojich jázd, bol to veľmi náročný deň na svahu. Snažila som sa zatlačiť čo najviac do cieľa druhého kola. Keď som videla, že mám až jedenásty čas v druhom kole, vravela som si, že na prvú trojku by to mohlo stačiť. Keď som potom zbadala, že som víťazka, bolo to veľmi emotívne. Úžasné víťazstvo,“ uviedla Petra Vlhová v prvej televíznej reakcii pre FIS.

„Úprimne, počas druhého kola som mala hrozný pocit. Myslela som si, že som stratila náskok, pred koncom som urobila obrovskú chybu a myslela som si, že som o všetko prišla… Nakoniec som v cieli videla jednotku a veľmi sa z toho teším. Padol mi kameň zo srdca. Necítila som sa dobre po Semmeringu, ale dobre som sa vyspala a dnes bol nový deň. Víťazstvo je víťazstvo, hoci som ho musela tvrdo potvrdzovať,“ povedala Vlhová neskôr do mikrofónu RTVS svojej úspešnej predchodkyni Veronike Velez-Zuzulovej. „V prvom rade mi pomohla moja mentálna trénerka Peťa. Som v pozícii, keď ma všetky súperky naháňajú a nie je to ľahké. V posledných dňoch som sa cítila strašne, nie som vo svojej komfortnej zóne. Nebojovala som však s tým, mala som superrozjazdenie, chytila som dobrý pocit a išla som do toho s tým, že čo bude, to bude,“ dodala Vlhová.

Vlhová sa na najdlhšej slalomovej trati Svetového pohára žien predstavila v role obhajkyne víťazstva spred roka a tiež líderky bojov o veľký glóbus. V náročných podmienkach na mäkkom snehu a v daždi v prvom kole neurobila vážnejšiu chybu a pripravila si dobrú východiskovú pozíciu na zopakovanie triumfu spred roka, keď sa stala prvýkrát v kariére majiteľkou krištáľovej korunky určenej pre víťazku podujatia Trofej snehovej kráľovnej. Aj vtedy ovládla prvé kolo, dokonca s obrovským náskokom 1,16 s pred Shiffrinovou. Teraz bolo jej víťazstvo omnoho ťažšie vybojované.

V Záhrebe deň aj noc pred pretekmi pršalo, ale organizátori sa snažili urobiť maximum, aby sa na Medveďom vŕšku nad chorvátskou metropolou súťažilo. Vzhľadom na koronavírusové opatrenia sa jeden z najlukratívnejších slalomov SP konal bez účasti divákov.

Nedávno v rakúskom Semmeringu prišla Vlhová o unikátnu sériu slalomových víťazstiev v kalendárnom roku 2020. Odštartovala ju januárovým triumfom práve v Záhrebe a pokračovala na víťaznej vlne v rakúskom Flachau a slovinskej Kranjskej Gore, čo vyústilo do zisku premiérového malého glóbusu za slalom v kariére. V novej sezóne ovládla prvé dve podujatia v najviac točivej disciplíne vo fínskom Levi a tri premožiteľky našla až na sklonku roka v už spomenutom Semmeringu.

Petra Vlhová a jej víťazstvá v pretekoch Svetového pohára v slalome (dovedna 11)

 1. miesto – Aare (Švéd., 13. 12. 2015)
 2. miesto – Aspen (USA, 18. 3. 2017)
 3. miesto – Levi (Fín., 11. 11. 2017)
 4. miesto – Lenzerheide (Švaj., 28. 1. 2018)
 5. miesto – Flachau (Rak., 8. 1. 2019)
 6. miesto – Záhreb (Chor., 4. 1. 2020)
 7. miesto – Flachau (Rak., 14. 1. 2020)
 8. miesto – Kranjska Gora (Slovin., 16. 2. 2020)
 9. miesto – Levi (Fín., 21. 11. 2020)
 10. miesto – Levi (Fín., 22. 11. 2020)
 11. miesto – Záhreb (Chor., 3. 1. 2021)

Správu sme aktualizovali v celom rozsahu.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA