Sociálne siete

Šport

Vlhovú v Jasnej zdolala len Shiffrinová. Američanka si zopakovala triumf po piatich rokoch

Petra Vlhová znížila stratu na líderku Svetového pohára Laru Gutovú-Behramiovú zo 187 na 107 bodov.

Zverejnené:

Upravené: 4. júna 2021 o 3:24

709

vlhova jasna
Petra Vlhová, foto: SITA/AP Photo/Gabriele Facciotti

REKLAMA

SITA

JASNÁ – Mikaela Shiffrinová si po piatich rokoch zopakovala slalomový triumf v Jasnej pod Chopkom. Americká kráľovná tejto disciplíny v sobotu triumfovala s náskokom 34 stotín sekundy pred Slovenkou Petrou Vlhovou a 52 stotín pred Švajčiarkou Wendy Holdenerovou. Triumf Shiffrinovej nebol zďaleka taký výrazný ako v roku 2016, ale stačil jej na to, aby sa vrátila do boja o malý glóbus v tejto sezóne Svetového pohára.

Vlhová druhým miestom potešila tisícky svojich fanúšikov, ale líderskú pozíciu z prvého kola nepretavila do víťazstva. Až tretí najlepší čas druhého kola ju odsunul za Shiffrinovú. Štvornásobná majsterka sveta v tejto disciplíne si vo Svetovom pohári pripísala 69. víťazstvo a 45. slalomové.

Shiffrinová

Američanka Mikaela Shiffrinová, foto: SITA/AP Photo/Gabriele Facciotti

„Bola to veľká výzva po prvom kole. Vedela som, že musím v druhej jazde dostať viac zo svojich lyží. Nakoniec to stačilo na to, aby som zvíťazila. Nevedela som, čo predvedie Petra, ale po svojej jazde som mala dobrý pocit. Som rada, že som zvíťazila. Je skvelé, že sa preteky Svetového pohára vrátili do Jasnej, hoci pred piatimi rokmi tu boli tisícky divákov. Opäť som cítila vzrušenie z toho, že som mohla súťažiť na Slovensku. Ľudia sú tu ku mne fantastickí, hoci Petra je moja veľká rivalka,“ uviedla Mikaela Shiffrinová v prvej televíznej reakcii.

Elitná Slovenka vďaka ôsmemu pódiovému umiestneniu v tejto sezóne znížila náskok Švajčiarky Lary Gutovej-Behramiovej na čele SP zo 187 na 107 bodov. Ako je známe Gutová-Behramiová slalomy nejazdí, čiže v sobotu svoje bodové konto nezvýšila. K priamej konfrontácii oboch veľkých súperiek dôjde v nedeľu, keď bude v Jasnej obrovský slalom (1. kolo – 9.30 h, 2. kolo – 12.30 h). Gutová-Behramiová a Vlhová sú posledné dve majsterky sveta v tejto najtechnickejšej disciplíne.

Prvé pódium v Jasnej

„Moje prvé pódium v Jasnej, teším sa z toho. Dala som do toho všetko, možno aj 120%. Bol to boj v druhej jazde, urobila som tam drobné chyby. Mikaela však bola dnes lepšia. Robila som, čo som mohla, ale nestačilo to na víťazstvo. Mrzí ma to, ale stále som v hre,“ uviedla Petra Vlhová v prvej reakcii pre RTVS. „Veľmi sa teším, že tu dnes so mnou mohla byť moja rodina, lebo doteraz boli celú sezónu len pred obrazovkou. Zároveň ma mrzí, že tu nemohlo byť viac fanúšikov, preto verím, že sa ešte dočkám pretekov v Jasnej aj s fanúšikmi,“ doplnila P. Vlhová.

Vlhová sa zatiaľ nedočkala devätnásteho víťazstva v kariére a piateho v aktuálnej sezóne. V najtočivejšej disciplíne má 25-ročná Liptáčka v tejto súťažnej zime bilanciu tri víťazstvá, jedno druhé a dve štvrté miesta. V boji o malý glóbus však zvýšila svoj náskok pred Rakúšankou Katharinou Liensbergerovou zo 40 na 70 bodov, keďže úradujúca majsterka sveta v slalome skončila v Jasnej až štvrtá. Naspäť v hre o malý glóbus je však Shiffrinová, ktorá sa posunula na druhú priečku o 45 bodov za Vlhovú.

V prvom kole prvá

Na štarte 1. kola vo výške 1450 m sa jeho neskoršia víťazka Vlhová predstavila ako vôbec prvá a snažila sa vyťažiť čo najviac z neporušenej snehovej podložky. Jej jazda bola plynulá bez chýb a vysoké nasadenie si udržala až do cieľa o 200 m nižšie. Ako sa neskôr ukázalo, práve v závere Vlhová získala rozhodujúci náskok pred svojimi najväčšími súperkami. Napokon ju nepredstihla ani jedna z nich a menej ako pol sekundy za ňou zaostali iba Shiffrinová a Holdenerová.

Michelle Gisin

Švajčiarkaa Michelle Gisinová, foto: SITA/AP Photo/Gabriele Facciotti

Obe podali v druhom kole skvelý výkon, najmä Američanka ho v závere tradične vystupňovala a posunula sa na prvé miesto. Vlhová sa objavila v 2. kolo na trati ako posledná a napokon jej oduševnený výkon nestačil na obhájenie prvej priečky. Tretí najlepší čas v druhej jazde ju odsunul o 34 stotín za Shiffrinovú.

„Veľmi som chcela doma vyhrať, lebo sa to odo mňa očakávalo. Verím, že sa ešte dočkám domáceho triumfu vo Svetovom pohári,“ doplnila Vlhová.

Svoj debut vo Svetovom pohári v 1. kole absolvovala aj Vlhovej krajanka Petra Hromcová. Do cieľa však nedošla, zastavil ju nepopulárny „špicar“. „Na začiatku som bola nervózna, domáce prostredie a môj prvý Svetový pohár. Ale tešila som sa, jazdiť doma je zážitok. Myslím si, že som si to užila, hoci na trati boli aj ryhy. Čo sa týka môjho vypadnutia, bol to špicar. Možno som si inak nadišla ryhu, ktorá tam bola a to ma priviedlo k chybe. Do budúcnosti si potrebujem znížiť fisové body, aby som mala lepšie číslo,“ uviedla Petra Hromcová.

vlhova shiffrin

Mikaela Shiffrinová (uprostred), Petra Vlhová (vľavo) a Wendy Holdenerová (vpravo), foto: SITA/AP Photo/Gabriele Facciotti

 Vlhová v nedeľňajšom obrovskom slalome v Jasnej s trojkou

Slovenská reprezentantka bude mať štartové číslo 3 v nedeľňajšom obrovskom slalome Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní žien v Jasnej. Rozhodol o tom sobotňajší podvečerný žreb na stretnutí zástupcov tímov s organizátormi a predstaviteľmi Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) priamo v Jasnej. Prvé kolo nedeľňajšieho obrovského slalomu je na programe od 9.30 h, druhé príde na rad od 12.30 h.

Nedeľňajší program pod Chopkom odštartuje priama konkurentka 25-ročnej Liptáčky v boji o veľký krištáľový glóbus Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová. Dvojku bude mať víťazka sobotňajšieho slalomu Američanka Mikaela Shiffrinová a po nej príde čas pre Petru Vlhovú.

Nasledovať budú so štvorkou Talianka Federica Brignoneová, s päťkou Francúzka Tessa Worleyová a so šestkou odštartuje líderka hodnotenia disciplíny Marta Bassinová z Talianska. Elitnú sedmičku uzavrie Švajčiarka Michelle Gisinová. Celé 58-členné štartové pole uzavrie rovnako ako v sobotňajšom slalome Slovenka Petra Hromcová

Na spomenutom stretnutí zástupcov FIS Peter Gerdol, Markus Mayr či Bohumír Zeman prebrali všetky potrebné technické záležitosti s predstaviteľmi jednotlivých tímov, nechýbali ani slovenskí organizátori SP Matej Hulej a Jana Palovičová.

Štartové čísla elitnej sedmičky v nedeľňajšom obrovskom slalome SP v Jasnej:
1 – Lara Gutová-Behramiová (Švaj.)
2 – Mikaela Shiffrinová (USA)
3 – Petra Vlhová (SR)
4 – Federica Brignoneová (Tal.)
5 – Tessa Worleyová (Fr.)
6 – Marta Bassinová (Tal.)
7 – Michelle Gisinová (Švaj.)

Čítajte aj: SP v Jasnej: Petra Vlhová je líderkou 1. kola slalomu

FOTOGALÉRIA: 1. kolo slalomu v Jasnej

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA