Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Američania opustili konzulát v Čcheng-tu

Zverejnené:

Upravené: 28. januára 2021 o 11:56

137

beeebcbce be

REKLAMA

27. júl 2020 10:00 SITA, redakcia

BRATISLAVA 27. júla (SITA) – Americký diplomatický personál opustil svoj konzulát v čínskom meste Čcheng-tu po tom, ako vypršalo 72-hodinové ultimátum, ktoré dostali Spojené štáty od Pekingu.

Čína nariadila zatvorenie konzulátu v reakcii na rozhodnutie Trumpovej administratívy, ktorá minulý týždeň prikázala Pekingu, aby zatvoril svoj konzulát v Houstone po tom, ako Washington obvinil čínskych agentov z pokusu ukradnúť v Texase medicínsky a ďalší výskum.

Ako informuje spravodajský portál BBC, pred uplynutím pondelkového deadlineu, americkí zamestnanci odišli z budovy, odstránili plaketu a stiahli americkú zástavu. Čínske ministerstvo zahraničných vecí následne informovalo, že do budovy vstúpili čínski zamestnanci a „prevzali kontrolu“.

„Konzulát stál 35 rokov v centre našich vzťahov s ľuďmi v západnej Číne, vrátane Tibetu,“ skonštatovala v súvislosti s uzavretím konzulátu hovorkyňa amerického ministerstva zahraničia.

Po zatvorení amerického konzulátu sa pred budovou zhromaždili davy miestnych obyvateľov, mnohí z nich mávali čínskymi vlajkami a robili si selfies.

Vzťahy medzi Čínou a Spojenými štátmi sú najhoršie za niekoľko desaťročí, pričom k ich zhoršovaniu prispela pestrá paleta konfliktov od obchodu, cez pandémiu koronavírusu, technológie, obvinenia zo špionáže, Hongkong a tiež zaobchádzanie s čínskou moslimskou menšinou.

Pôvodný článok:
https://www.bbc.com/news/world-asia-china-53549155

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA