Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Biden predstavil plán pomoci ekonomike v hodnote 1,9 bilióna dolárov

Demokrati majú v oboch komorách amerického Kongresu iba tesnú väčšinu.

Zverejnené:

Upravené: 15. januára 2021 o 9:30

78

large biden cdd
ZDROJ: Joe Biden, SITA/AP Photo/Matt Slocum

REKLAMA

15. január 2021 09:34 SITA, redakcia

WASHINGTON – Novozvolený americký prezident Joe Biden zverejnil plán pomoci ekonomike postihnutej pandémiou koronavírusu v objeme 1,9 bilióna dolárov. Plán má ukončiť „krízu hlbokého ľudského utrpenia“ urýchlením vakcinácie a poskytnutím finančnej pomoci tým, ktorí bojujú s pretrvávajúcim vplyvom pandémie na ekonomiku.

Legislatívny návrh s názvom „Americký záchranný plán“ súvisí s Bidenovým cieľom – podať obyvateľom 100 miliónov dávok očkovacích látok počas prvých sto dní jeho vlády. „Teraz musíme konať nielen z ekonomického hľadiska, ale domnievam sa, že máme morálnu povinnosť,“ povedal Biden. Zároveň však uznal, že jeho plán „nebude lacný“.

Biden navrhol pre väčšinu Američanov jednorazovú finančnú podporu 1400 dolárov, čo spolu s dávkou 600 dolárov schválenou v rámci nedávneho zákona na riešenie vplyvu pandémie COVID-19 zvýši hodnotu pomoci na 2000 dolárov na osobu.

Politický výhľad nového balíka pomoci však zostáva nejasný. Predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová a líder demokratov v Senáte Chuck Schumer v spoločnom vyhlásení uviedli, že sa budú snažiť schváliť balík čo najrýchlejšie. Demokrati majú v oboch komorách amerického Kongresu iba tesnú väčšinu.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA