Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Británia spustila očkovanie. Prvá dostala vakcínu 90-ročná pacientka

Veľká Británia v utorok spustila očkovanie proti ochoreniu COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus.

Zverejnené:

Upravené: 8. decembra 2020 o 9:06

389

large kenaan ccde
ZDROJ: 90-ročná Margaret Keenan zo severoírskeho Enniskillenu, SITA/AP Photo/Jacob King

REKLAMA

8. december 2020 09:46 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Veľká Británia v utorok spustila očkovanie proti ochoreniu COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Britskí pacienti starší ako 80 rokov a zdravotnícky personál dostávajú vakcínu od spoločností Pfizer a BioNTech. Spojené kráľovstvo je prvou krajinou na svete, ktorá tou vakcínou začala očkovať, informuje spravodajský portál BBC.

Ako prvá dostala vakcínu 90-ročná Margaret Keenan zo severoírskeho Enniskillenu, ktorá si tak pripísala svetové prvenstvo v zaočkovaní látkou od Pfizeru a BioNTechu mimo testovania. „Cítim sa taká poctená, že som prvou osobou zaočkovanou proti COVID-19. Je to najlepší skorý narodeninový darček, aký som si mohla želať, pretože znamená, že sa konečne môžem tešiť na trávenie času s rodinou a priateľmi v novom roku po tom, čo som bola po väčšinu tohto roka sama,“ povedala Keenan a vyzvala ľudí, aby sa aj oni dali zaočkovať. „Keď to môžem dostať ja v deväťdesiatke, môžete aj vy,“ vyhlásila.

Cieľom vakcinačného programu je ochrániť najzraniteľnejšie obyvateľstvo a vrátiť život späť do normálu. Vakcinácia nebude povinná.

Minister zdravotníctva Matt Hancock sa v súvislosti s vakcináciou vyjadril, že teraz vidno „svetlo na konci tunela“, a vyzdvihol jej dôležitosť v boji proti koronavírusu. Podobne sa vyjadril aj premiér Boris Johnson, podľa ktorého je to „obrovský krok“. Predseda britskej vlády však zároveň upozornil, že je stále potrebné dodržiavať pravidlá a mať na pamäti základy – umývať si ruky, prekrývať tvár a dodržiavať odstup.

Vakcínu v ostatných dňoch do Británie priviezli v chladiarenských kontajneroch z Belgicka, kde ju vyrábajú, a následne ju distribuovali do siete zhruba 70 nemocníc, kde sa uskutoční vakcinácia. Vláda pre začiatok zabezpečila 800-tisíc dávok vakcíny, ale celkovo ich objednala 40 miliónov, čo je dostatok pre 20 miliónov ľudí. Očakáva sa, že väčšina vakcín bude dostupná až budúci rok.

Vakcína, ktorá mala pri klinických testoch 95-percentnú úspešnosť, sa podáva ako dve injekcie s odstupom 21 dní. Už po prvej dávke sa začína aktivizovať imunita, ale až sedem dní po druhej dávke dosahuje svoj plný účinok. Väčšina vedľajších účinkov vakcinácie je veľmi mierna a podobá sa na vedľajšie účinky po iných vakcínach, pričom trvá zhruba deň.

Zatiaľ stále nie je jasné, ako dlho trvá imunita po vakcíne, ani či látka bráni prenosu vírusu na druhých, pripomína BBC. „Možno budeme musieť očkovať každý rok, ako pri chrípke,“ skonštatoval podpredseda vládnej pracovnej skupiny pre vakcínu Clive Dix. Ako však poznamenal, už len to, že vyvinuli vakcínu za desať mesiacov, keď vývoj vakcíny môže trvať aj desať rokov, je „obrovský úspech“.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA