Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Chorvátsko zasiahlo zemetrasenie aj dnes

V meste Petrinja prišlo o život 12-ročného dievča, ďalších päť osôb zahynulo v neďalekom mestečku Glina a siedmu obeť našli v troskách kostola v dedinke Žažina.

Zverejnené:

Upravené: 30. decembra 2020 o 9:40

230

large chorvatsko cffd
ZDROJ: SITA/AP Photo

REKLAMA

30. december 2020 09:38 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Územie Chorvátska sa neprestáva triasť. V oblasti okolo hlavného mesta Záhrebu cítili obyvatelia v stredu ráno ďalšiu sériu zemetrasení, pričom web jutarnji.hr uvádza, že v priebehu ostatných 49 hodín zaznamenali až 38 záchvevov zeme.

Úvodné zo stredajších zemetrasení v centrálnej časti Chorvátska nastalo o 6:15 ráno a malo silu 4,7. V priebehu nasledujúcej štvrťhodiny sa zem triasla ešte dvakrát – s magnitúdom 4,8 a 3,9. Občania v Záhrebe, Karlovači, Sisaku či dokonca v Slovinsku hlásili, že ich zobudilo zemetrasenie.

„Dnes ráno o 6:15 nás zasiahlo tretie, ak nie štvrté zemetrasenie. Bolo kratšie, ale silné. Všetko, čo v našom mestečku ešte nespadlo, padá z ruín. Celý deň som preplakal. Aj teraz plačem a je mi ťažko. Mám 64 rokov, ale také niečo som nikdy nezažil,“ povedal Darinko Dumbovič, starosta mesta Petrinja, ktoré bolo utorňajším zemetrasením najviac postihnuté.

Podľa chorvátskej seizmologičky Ines Ivančičovej sa bude zem naďalej otriasať. „Utorkové zemetrasenie bolo zničujúce a po ňom bude s veľkou istotou nasledovať veľká séria zemetrasení, medzi ktorými sa určite nájdu aj silnejšie,“ poznamenala. Dodala, že mesto Petrinja juhovýchodne od Záhrebu sa od pondelka trasie takmer každú minútu a najmenej 25 až 30 zemetrasení v tejto oblasti bolo s magnitúdom vyšším ako 3.

Počet obetí ničivého utorňajšieho zemetrasenia medzičasom stúpol na minimálne sedem. V meste Petrinja prišlo o život 12-ročného dievča, ďalších päť osôb zahynulo v neďalekom mestečku Glina a siedmu obeť našli v troskách kostola v dedinke Žažina.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA