Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Erdogan navrhuje Európskej únii vytvorenie užšej a efektívnejšej spolupráce

Zverejnené:

Upravené: 27. januára 2021 o 22:16

197

large erdogan feeb
ZDROJ: Prezident Recep Tayyip Erdogan, SITA/AP Photo

REKLAMA

23. november 2020 10:01 SITA, redakcia

ANKARa – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu 22. novembra vyhlásil, že „krajina polmesiaca“ sa považuje za súčasť Európy. Počas vystúpenia vyzval Európsku úniu, aby dodržala sľuby súvisiace so žiadosťou Turecka o členstvo či riešením utečeneckej otázky.

„Kým nás nenútia hľadať miesto inde, uprednostňujeme Európu. Vždy sme sa považovali za jej súčasť,“ poznamenal Erdogan vo virtuálnom prejave k členom vládnej strany. V súvislosti s decembrovým samitom EÚ predstaviteľov „európskej dvadsaťsedmičky“ taktiež nabáda k „vytvoreniu užšej a efektívnejšej spolupráce“.

Turecko požiadalo o členstvo v EÚ ešte v roku 1987 a pred štyrmi rokmi podpísalo s euroblokom dohodu o riadení prílivu migrantov do Európy. Viaceré kontroverzné kroky Turecka však spôsobili, že sa prakticky prestali uplatňovať jej ustanovenia a obe strany sa navzájom obviňovali z nesprávnej interpretácie dohody.

Európskych lídrov, ktorí by sa mali stretnúť v Bruseli 10. a 11. decembra, však znepokojuje aj správanie Turecka vo východnej časti Stredozemného mora, v ktorej operuje výskumné plavidlo Oruc Reis hľadajúce nerastné bohatstvo a ktorú Ankara jednostranne vyhlasuje za svoju ekonomickú zónu.

Napätie vyvolalo aj Erdoganovo urážanie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a zahraničná politika Turecka na severe Cypru a v konflikte o Náhorný Karabach.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA