Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Európska komisia odblokovala 137 miliárd eur z fondov EÚ pre Poľsko

Zverejnené:

Upravené: 29. februára 2024 o 16:16

213

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Európska komisia konečne odblokovala prístup Poľska k 137 miliardám eur z rôznych fondov EÚ, ktoré Varšava predtým nemohla získať pre problémy so súdnym systémom a právnym štátom.

Informovala o tom tlačová služba Európskej komisie.

Európska komisia predovšetkým dospela k záveru, že Varšava dostatočne splnila dve požiadavky na získanie finančných prostriedkov z Fondu na podporu obnovy a odolnosti: nezávislosť súdnictva, pokiaľ ide o disciplinárnu zodpovednosť sudcov, ako aj používanie IT nástroja Arachne na kontrolu a audit, ktorý sa považuje za záruku proti zneužívaniu.

Na základe výsledkov tohto hodnotenia Európskej komisie bude môcť Poľsko po schválení členskými štátmi v najbližších týždňoch získať prvých 6,3 miliardy eur z celkovej sumy 59,8 miliardy dostupných finančných prostriedkov.

Európska komisia okrem toho rozhodla, že Poľsko v tejto fáze splnilo požiadavky na získanie finančných prostriedkov z rozpočtu EÚ na roky 2022 – 27 v rámci programov pre politiku súdržnosti, rybárstvo a vnútorné záležitosti. To je spolu až 76,5 miliardy eur.

Komisia víta záväzok poľskej vlády riešiť dlhodobé obavy týkajúce sa právneho štátu v širšom zmysle, než sú obavy týkajúce sa disciplinárneho režimu sudcov, v súlade s odporúčaniami Komisie. Počas zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti 20. februára poľské orgány predstavili ambiciózny akčný plán pre právny štát v Poľsku s cieľom reagovať na problémy, na ktoré poukázala Európska komisia v postupe podľa článku 7 ods. 1.

Ak sa v budúcnosti vyskytnú problémy s dodržiavaním podmienok, ďalšie prevody finančných prostriedkov sa môžu opäť pozastaviť.

Pripomeňme, že tieto rozhodnutia o odblokovaní finančných prostriedkov pre Poľsko boli oznámené minulý týždeň počas návštevy predsedníčky Európskej komisie vo Varšave.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA