Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Hamas už nepredstavuje vážnu hrozbu pre Izrael, tvrdí Biden

Zverejnené:

Upravené: 1. júna 2024 o 9:21

89

large biden dca
Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Americký prezident Joe Biden sa domnieva, že Izrael výrazne podkopal vojenský potenciál teroristickej skupiny Hamas a už nepredstavuje významnú hrozbu pre židovský štát.

Povedal to 31. mája v Bielom dome a oznámil nové kroky na dosiahnutie mieru na Blízkom východe.

Biden vo svojom prejave načrtol nový návrh trojstupňového prímeria, ktorý Izrael predložil Hamasu a ktorý stanovuje prepustenie všetkých rukojemníkov a trvalé zastavenie nepriateľských akcií.

V prvej fáze, ktorá bude trvať šesť týždňov, strany úplne zastavia paľbu a vymenia si väzňov, sa Izrael stiahne zo všetkých osád v pásme Gazy a vráti telá civilistov zabitých Hamasom.

Na oplátku sa Palestínčania budú môcť vrátiť do svojich domovov v celom pásme Gazy, zvýši sa humanitárna pomoc pre enklávu a postavia sa státisíce dočasných prístreškov.

„Izraelský ľud by mal vedieť, že môže predložiť túto ponuku bez akéhokoľvek ďalšieho rizika pre svoju vlastnú bezpečnosť, pretože za posledných osem mesiacov zničil sily Hamasu. Teraz už Hamas nie je schopný vykonať ďalší teroristický útok 7. októbra,“ povedal.

Americký prezident mal na mysli teroristický útok na Izrael v októbri 2023, pri ktorom zahynulo viac ako 1200 ľudí a ďalších 250 sa stalo rukojemníkmi.

Izrael odpovedal inváziou do pásma Gazy, kde sídli Hamas, a už postúpil do centra mesta Rafah na juhu Gazy. Zároveň ho však čoraz viac kritizujú partneri, najmä Spojené štáty, kvôli dôkazom o drsných podmienkach palestínskeho civilného obyvateľstva.

EÚ nedávno prvýkrát rokovala o sankciách voči Izraelu na závažnej úrovni z dôvodu porušovania medzinárodného humanitárneho práva, zatiaľ čo Spojené štáty naďalej deklarujú podporu.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA