Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Stoltenberg ubezpečil, že NATO má dostatok zdrojov na ochranu východného krídla

Zverejnené:

Upravené: 1. júna 2024 o 9:29

93

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg povedal, že členovia Aliancie majú „veľa príležitostí“ na posilnenie obrany východného krídla, vrátane systémov protivzdušnej obrany.

Stoltenberg pripomenul, že krajiny NATO predstavujú 50% svetovej vojenskej mocnosti a Spojené štáty, ktoré sú členom Aliancie, sú v súčasnosti „najsilnejšou vojenskou mocnosťou na svete“.

„Spojenci súhlasili s nákupom alebo uvedením do prevádzky ďalších 700 stíhačiek piatej generácie. Jedná sa o veľmi výkonné systémy protivzdušnej obrany. Nemecko a Spojené štáty sa práve dohodli na vybudovaní nového závodu na výrobu rakiet Patriot v Nemecku,“ uviedol.

Generálny tajomník NATO tiež poznamenal, že počet spojencov v Aliancii, ktorí vynakladajú 2% HDP na obranu, sa v posledných rokoch zdvojnásobil.

„To ukazuje, že spojenci investujú viac, v neposlednom rade do protivzdušnej obrany. Poľsko a ďalšie krajiny nakupujú obrovské objemy pokročilých systémov protivzdušnej obrany. Výroba sa zvyšuje. V Nemecku bude nový závod. Príkladov je dosť,“ dodal Stoltenberg.

Jeho komentáre prišli po zverejnení denníka Financial Times, podľa ktorého majú spojenci v súčasnosti len malú časť síl protivzdušnej obrany a prostriedky potrebné na riadne pokrytie krajín východného krídla v prípade skutočnej vojny.

Po totálnej ruskej invázii na Ukrajinu Aliancia zmenila svoj prístup k ochrane členských krajín – predovšetkým východných – a rozhodla sa, že potenciálnemu nepriateľovi vôbec nedovolia vstúpiť na územie NATO.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA