Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Koronakríza je príležitosť na zmenu, povedal OSN pápež František

Zverejnené:

Upravené: 28. januára 2021 o 9:49

116

Frantisek bce

REKLAMA

26. september 2020 09:30 SITA, redakcia

VATIKÁN 25. septembra (SITA/AP) – Pápež František vyzval svetových lídrov, aby súčasnú koronakrízu využili ako príležitosť na reformu krívd globálnej ekonomiky a „zvrátenej logiky“ doktríny jadrového odstrašovania. Vo svojom prednahratom príhovore pre 75. zasadnutie Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN) tiež varoval, že na svete „nesmú prevládať“ izolacionistické reakcie na jeho problémy, a požiadal o väčšiu účasť a vplyv OSN pri ochrane chudobných, migrantov a životného prostredia.

Svet má podľa Františka na výber, keď sa snaží dostať z krízy spôsobenej ochorením COVID-19 a zaoberať sa závažným ekonomickým dopadom, ktorý pandémia mala na najzraniteľnejších na planéte. Môže sa rozhodnúť pre solidaritu a multilateralizmus alebo samostatný ústup do väčšieho „individualizmu a elitárstva“. „Z krízy sa nikdy nedostaneme takí, ako sme boli. Vychádzame buď lepší, alebo horší. Preto je v tejto kritickej chvíli našou povinnosťou prehodnotiť budúcnosť nášho spoločného domova a nášho spoločného projektu,“ vyjadril sa pápež.

Štvrtého októbra by mal Vatikán vydať novú encykliku, od ktorej sa očakáva, že predstaví ďalšie pápežove vízie pre potrebu solidarity po koronakríze.

Valné zhromaždenie OSN sa pre pandémiu koronavírusu tento rok koná prevažne vo virtuálnom priestore.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA