Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Lukašenko priťahuje skrutky, západné štáty odsúdili najnovšie zásahy bezpečnostných zložiek

Zverejnené:

Upravené: 27. januára 2021 o 23:35

104

large Belarus Lukashenko  abbccaebd aa
ZDROJ: Sergei Sheleg/BelTA Pool Photo via AP

REKLAMA

2. november 2020 20:30 SITA, redakcia

ŽENEVA 2. novembra (SITA) – Západné štáty odsúdili svojvoľné zatýkanie a ďalšie formy represií proti bieloruským občanom. Učinili tak po pondelňajšom zhliadnutí kamerových záznamov z ulíc bieloruských miest, ktoré sa uskutočnilo na pôde Rady OSN pre ľudské práva. Americký veľvyslanec v inštitúciach OSN vo švajčiarskej Ženeve Andrew Bremberg vyzval Bielorusko, aby zastavilo „brutálny zákrok proti bieloruskému ľudu“.

V bieloruskom hlavnom meste Minsk sa v nedeľu opäť zišli tisíce demonštrantov požadujúcich rezignáciu dlhoročného prezidenta Alexandra Lukašenka. Protesty trvajú už takmer tri mesiace, keďže demonštranti neuznávajú výsledky augustových volieb a považujú ich za zmanipulované. Polícia použila proti zhromaždeniu omračujúce granáty a výstražné výstrely. V nedeľu počas opozičných protestov zatkli dovedna 231 ľudí.

Francúzsky veľvyslanec Francois Rivasseau uviedol, že „krajina galského kohúta“ je naďalej „mimoriadne znepokojená“ nedodržiavaním ľudských práv v Bielorusku.

Ako uviedol korešpondent poľského webu wyborcza.pl Andrzej Poczobut v bieloruskom Grodne, prezident Lukašenko „začal priťahovať skrutky“. Zároveň to označil za možný rozhodujúci moment bieloruských protestov. Účastníkom týchto zhromaždení po novom hrozí namiesto 15 dní za mrežami až 3-ročné väzenie.

„Lukašenko sa nikdy v histórii svojej vlády neuchýlil k takému masovému podávaniu trestných oznámení proti politickým oponentom. Ukazuje sa zúfalstvo Lukašenka, keďže tradičné represie nefungujú a režim stále nie je schopný prelomiť pokojné protesty tradičnými prostriedkami. Netrúfam si predpovedať, čo bude ďalej – či sa ľudia zľaknú alebo sa naopak zmobilizujú,“ napísal Poczobut.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.wyborcza.pl.

https://wyborcza.pl/7,75399,26470872,lukaszenka-przykreca-srube-zamiast-15-dni-aresztu-uczestnikom.html

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA