Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Útok vo Viedni si vyžiadal štyroch mŕtvych a 17 zranených

Zverejnené:

Upravené: 27. januára 2021 o 23:33

112

large Austria Vienna Atack  bededfcbdfbfb e
ZDROJ: Photo/Ronald Zak

REKLAMA

3. november 2020 11:00 SITA, redakcia

VIEDEŇ 3. novembra (SITA) – Streľba vo Viedni si vyžiadala štyroch mŕtvych civilistov. Obeťami sú dvaja muži a dve ženy, informuje spravodajský portál ORF.at. Mŕtvy je aj podozrivý útočník, ktorý mal útočnú pušku a falošnú samovražednú vestu. Zastrelila ho polícia.

Po útoku tiež skončilo vo viedenských nemocniciach 17 zranených, vrátane jedného policajta. Najmenej šesť je zranených vážne.

Útok, ktorý vyvolal rozsiahlu policajnú akciu, sa odohral v pondelok krátko po 20:00 neďaleko hlavnej viedenskej synagógy v centre mesta, kde si ľudia užívali poslednú noc v reštauráciách a baroch pred začatím pandemického lockdownu. Polícia uviedla, že sa streľba odohrala na šiestich miestach. Podľa informácií ORF počas zásahu použilo zbrane sedem policajtov a náčelník viedenskej polície Gerhard Pürstl ráno informoval, že páchateľa zneškodnili o 20:09.

Minister vnútra Karl Nehammer uviedol, že podozrivý bol podľa počiatočných vyšetrovaní sympatizant extrémistickej skupiny Islamský štát. Ďalšie podrobnosti o ňom pre pokračujúce vyšetrovanie odmietol poskytnúť. Úrady sa stále usilujú určiť, či sú aj ďalší útočníci, ktorí by mohli byť na úteku. Polícia vyzýva ľudí vo Viedni, aby v utorok zostali doma.

Generálny riaditeľ pre verejnú bezpečnosť Franz Ruf uviedol, že s pomocou výbušnín otvorili páchateľov byt a prehľadali ho. Ministerstvo vnútra potvrdilo, že v súvislosti s útočníkom ráno vykonali policajti aj ďalšie domové prehliadky a zatkli niekoľko osôb.

„Sme obeťami opovrhnutiahodného teroristického útoku v hlavnom meste,“ vyjadril sa niekoľko hodín po streľbe kancelár Sebastian Kurz. Nehammer incident označil za útok na rakúske hodnoty a demokratickú spoločnosť.

Rakúske ozbrojené sily vyslali vojakov, aby strážili kľúčové miesta vo Viedni a pomohli tak polícii pri vyšetrovaní. Nemecko a Maďarsko sa ponúkli Rakúsku, že tam pošlú taktické policajné jednotky.

Úrady tvrdia, že polícia dostala od verejnosti 20-tisíc videí súvisiacich s útokom.

Útok rýchlo vyvolal odsúdenie aj podporu od lídrov vo svete. Francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorého krajina sa v ostatných týždňoch potýkala s viacerými útokmi, na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že Francúzi „zdieľajú šok a smútok rakúskeho ľudu zasiahnutého dnešným útokom“. Americký prezident Donald Trump vyjadril podporu Rakúsku v boji proti terorizmu. „Tieto zlé útoky proti nevinným ľuďom musia prestať,“ napísal na Twitteri.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky orf.at.

https://orf.at/stories/3187772/

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA