Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Mesiac po výbuchu našli v bejrútskom prístave ďalšie zásoby dusičnanu amónneho

Zverejnené:

Upravené: 28. januára 2021 o 10:26

201

large Lebanon Explosion  fffbaccadbd d

REKLAMA

4. september 2020 11:00 SITA, redakcia

BEJRÚT 4. septembra (SITA/AP) – Libanonská armáda vo štvrtok objavila v blízkosti bejrútskeho prístavu viac ako 4 tony dusičnanu amónneho, čo pripomenulo veľké nešťastie spred mesiaca, pri ktorom zahynulo približne dvesto ľudí. Podľa armády okamžite privolali expertov, ktorí skonštatovali, že v kontajneroch sa nachádza 4,35 tony nebezpečnej chemikálie.

Začiatkom minulého mesiaca, presne 4. augusta, otriasla Bejrútom mohutná explózia, keď vybuchlo 2750 ton dusičnanu amónneho. Výbuch spôsobený pravdepodobne neďalekým požiarom pocítili v niekoľkých častiach mesta a v okruhu niekoľkých kilometrov spôsobil rozsiahle škody. Tie predbežne vyčíslili na 10 až 15 miliárd dolárov. Niekoľko stoviek tisíc ľudí prišlo v priebehu niekoľkých sekúnd o strechu nad hlavou. Výbuch pocítili až na Cypre vzdialenom 150 kilometrov.

Už niekoľko dní po katastrofe francúzski a talianski odborníci identifikovali viac ako dvadsať kontajnerov skladujúcich chemikálie, ktoré podľa armády premiestnili na bezpečné miesto mimo prístavu. Na vyšetrovaní príčin výbuchu sa na žiadosť libanonských úradov zúčastňujú aj zástupcovia Francúzska a FBI.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA