Sociálne siete

ZAHRANIČIE

NATO posilní jednotky rýchlej reakcie na 300 tisíc vojakov, povedal Stoltenberg

Zverejnené:

Upravené: 28. júna 2022 o 9:34

57

Zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Severoatlantická aliancia zvýši počet vojakov schopných rýchleho nasadenia na viac ako 300 tisíc. 

Pred trojdňovým summitom začínajúcim v utorok v Madride to vyhlásil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Doteraz majú sily rýchlej reakcie na 40-tisíc vojakov, podľa šéfa aliancie však prejdú premenou, ktorá povedie k výraznému navýšeniu počtu jednotiek schopných rýchleho premiestnenia do miesta konfliktu.

NATO chce týmto spôsobom najmä dlhodobo posilniť ochranu svojho východného krídla, kde po ruskej invázii na Ukrajinu vzrástli obavy z možnej ďalšej agresie Moskvy.

Obranná organizácia už počas jari rozhodla o vzniku štyroch bojových skupín umiestnených na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a v Bulharsku. Teraz chce v rámci dlhodobejších plánov vytvoriť jednotky, ktoré budú priamo určené na nasadenie v konkrétnom regióne, kam budú pravidelne vyrážať k cvičeniam.

„Tieto jednotky budú cvičiť spolu s domácimi obrannými oddielmi. A zvyknú si tak na miestny terén, vybavenie a naše nové, vopred umiestnené zásoby (techniky),“ vyhlásil teraz Stoltenberg. Týmto spôsobom by podľa plánov NATO mohli fungovať napríklad nemecké jednotky v Litve či britské v Estónsku. Aliancia chce do miest ich nasadenia dlhodobo umiestniť časť vojenskej techniky, aby predišla zbytočne zdĺhavým presunom.

Prezidenti a premiéri by na summite mali podporiť vytvorenie týchto jednotiek, ich konkrétnu podobu budú jednotlivé krajiny dolaďovať neskôr.

Putin potvrdil, že pôjde na summit G20, na ktorom vystúpi Zelenskyj

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA