Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Nemecko umožní čínskej firme prevziať podiel v hamburskom prístave. Bude ale menej ako štvrtinový

Zverejnené:

Upravené: 26. októbra 2022 o 11:39

447

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Nemecká vláda schválila možnosť prevzatia podielu hamburského prístavu čínskou rejdarskou spoločnosťou Cosco – podiel ale bude menší ako dvadsaťpäť percent. Firma tak nezíska vplyv na rozhodovanie prevádzkovateľa najväčšieho nemeckého nákladného prístavu. 

Pôvodne čínsky podnik žiadal tridsaťpäťpercentný podiel. Pred vstupom čínskeho investora na nemecký trh ale varovala Európska komisia a plánovaný krok tiež vyvolal spory vo vládnej koalícii. Spolkový kabinet sa preto rozhodol pre kompromisné riešenie. Informovala o tom nemecká agentúra DPA.

Zástupcovia Zelených a slobodných demokratov, teda strán, ktoré vlani vytvorili vládnu koalíciu so sociálnymi demokratmi kancelára Olafa Scholza, minulý týždeň pôvodný návrh otvorene kritizovali v obavách, že by bolo Nemecko viac závislé od ďalšej krajiny. Proti pôvodnému plánu sa postavilo aj šesť spolkových ministerstiev. Naopak kancelár Scholz bol podľa médií na predaj za pôvodných podmienok.

Spoločne so svojím rozhodnutím spolková vláda tiež vydala zákaz, aby mala čínska firma v prístave akékoľvek výsadné práva. Pri strategických obchodných alebo personálnych rozhodnutiach tak nebude môcť spoločnosť využiť práva veta. Podiel tiež nebude v budúcnosti možné navýšiť bez opätovného schválenia nemeckú vládu.

Pred čínskou investíciou do hamburského prístavu varovala Európska komisia nemeckú spolkovú vládu tento rok na jar. Experti exekútívy Únie v odôvodnení uviedli, že prístav má nielen civilný, ale aj vojenský význam.

Najmenej 26 zranených si vyžiadalo zemetrasenie, ktoré zasiahlo Filipíny

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA