Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Osem obetí streľby v Georgii, za útokom mala byť podľa strelca sexuálna závislosť

Šesť z ôsmich obetí bolo ázijského pôvodu.

Zverejnené:

Upravené: 4. júna 2021 o 4:49

117

strelba masazny salon
Masážny salón v Georgii, foto: SITA/AP Photo/Mike Stewart

REKLAMA

SITA

BRATISLAVA – Muž podozrivý zo streľby v troch masážnych salónoch v Georgii, ktorá si vyžiadala osem mŕtvych, popiera rasovo motivovaný útok. Ako uviedol hovorca kancelárie šerifa v okrese Cherokee Jay Baker, páchateľ má podľa svojich slov sexuálnu závislosť a dané miesta vnímal ako miesta, ktoré ho pokúšali, a toho pokušenia sa chcel zbaviť. Nie je jasné, či 21-ročný Robert Aaron Long chodil do spomenutých zariadení. Podľa úradov tiež plánoval vycestovať na Floridu, kde chcel zaútočiť „na nejaký druh pornopriemyslu“.

Úrady aj napriek vyhláseniu muža tvrdia, že vyšetrujú či úmrtia nie sú zločiny z nenávisti. V USA sú totiž v ostatných mesiacoch na vzostupe útoky na ľudí ázijskeho pôvodu, pričom ich podnecuje aj rétorika, ktorá týchto ľudí viní zo šírenia ochorenia COVID-19. Sedem obetí boli ženy a šesť ich bolo ázijského pôvodu.

Zastrelené ženy

Prvá streľba sa odohrala v utorok zhruba o 17:00 v Acworthe na predmestí Atlanty. Hovorca kancelárie šerifa Jay Baker uviedol, že dvaja ľudia tam zomreli na mieste a troch previezli do nemocnice, kde dvaja nakoniec podľahli zraneniam.

Robert Aaron Long

Robert Aaron Long, foto: SITA/AP Photo/Courtesy of Cherokee County Sheriff’s Office

Za menej ako hodinu privolali políciu k „prebiehajúcej lúpeži“ v severovýchodnej Atlante. Keď tam prišli, našli tam podľa policajného vyhlásenia tri zosnulé ženy so zjavnými strelnými poraneniami. Následne policajtov privolali do zariadenia na druhej strane ulice, kde našli ďalšiu zastrelenú ženu.

Bezpečnostné kamery zachytili muža, ktorý sa autom zhruba 10 minút pred útokom zastavil pri podniku v Acworthe, informovali úrady. Rovnaké auto spozorovali aj pred podnikmi v Atlante. Podozrivého Roberta Aarona Longa zatkli po pátraní zhruba 150 kilometrov južne od Atlanty. Rodičia podozrivého pomohli úradom s jeho identifikáciou.

Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psaki uviedla, že prezidenta Joea Bidena o „hroznej streľbe“ informovali a predstavitelia administratívy sú v kontakte s úradom atlantskej starostky a FBI.

V reakcii na útoky polícia v Atlante oznámila, že zvýši prítomnosť hliadok okolo podnikov podobných tým, ktoré sa stali dejiskami streľby. Protiteroristické oddelenie polície v New Yorku uviedlo, že „z veľkej opatrnosti“ tiež posilňuje prítomnosť v ázijských komunitách v meste a podobné kroky avizovala aj polícia v Seattli.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA