Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Po prijatí novej ústavy by sa Lukašenko vzdal funkcie prezidenta

Zverejnené:

Upravené: 27. januára 2021 o 21:30

216

large lukasenko cfef
ZDROJ: Prezident Bieloruska Alexander Lukašenko, SITA/Ľudovít Vaniher

REKLAMA

29. november 2020 10:13 SITA, redakcia

KYJEV – Bieloruský prezident Alexander Lukašenko tento týždeň vyhlásil, že nezostane v úrade, ak jeho krajina prijme novú ústavu. Nevysvetlil však, aké dodatky ústavy by chcel, ani časový rámec na jej prijatie. „Za novej ústavy nebudem s vami pracovať ako prezident,“ uvádza sa vo vyhlásení politika, ktoré zverejnila jeho tlačová kancelária.

Lukašenko, ktorý je na čele Bieloruska viac ako 26 rokov, hovorí o novej ústave odvtedy, čo sporné augustové prezidentské voľby vyvolali masové demonštrácie volajúce po jeho odstúpení. Opozícia Lukašenkove reči o úprave ústavy považuje za zdržiavaciu taktiku zameranú na potlačenie protestov. Lukašenko odmieta rokovať s opozíciou o odovzdaní moci aj o nových prezidentských voľbách.

Bieloruské úrady vyzvali na národné zhromaždenie tisícok ľudí, ktoré by sa uskutočnilo koncom decembra alebo v januári s cieľom prediskutovať navrhované zmeny ústavy.

Nové vyjadrenie Lukašenka na margo ústavy prišlo po tom, čo sa stretol s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom. Šéf ruskej diplomacie vyjadril podporu novej bieloruskej ústave. Rusko a Bielorusko majú úzke vzťahy, pričom Moskva ponúkla Lukašenkovi bezpečnostnú pomoc, ak o ňu požiada.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA