Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Počas víkendových demonštrácií za odstúpenie Lukašenka zatkli zhruba 500 ľudí

Zverejnené:

Upravené: 28. januára 2021 o 9:46

115

large  eaffcbfeeedebebad dbfdcb
TASR

REKLAMA

28. september 2020 08:30 SITA, redakcia

MINSK 28. septembra (SITA/AP) – Približne 500 ľudí zatkli počas víkendových protestov v Bielorusku proti autoritárskemu prezidentovi krajiny, ktorý si robí nárok na šieste funkčné obdobie po voľbách, ktoré sa všeobecne považujú za zmanipulované. Bieloruské ministerstvo vnútra v pondelok uviedlo, že 150 protestujúcich zadržali v sobotu a viac ako 350 v nedeľu, kedy protivládne protesty boli v 22 mestách.

Zhruba 100-tisíc demonštrujúcich v nedeľu pochodovalo bieloruským hlavným mestom Minsk a žiadalo rezignáciu Alexandra Lukašenka, ktorý počas 26 rokov pri moci tvrdo potláča opozíciu a nezávislé médiá. Podľa ľudskoprávnej organizácie Viasna zákroky proti demonštrantom počas uplynulého víkendu boli menej násilné. „Represie neúčinkujú, keď viac ako 100-tisíc ľudí vyjde do ulíc,“ uviedol šéf organizácie Aleš Beľackij. „Taktika zastrašovania už nefunguje,“ dodal.

Bielorusi protestujú denne od prezidentských volieb z 9. augusta, v ktorých podľa úradov Lukašenko získal 80 percent hlasov. Opozícia aj niektorí volební pracovníci však tvrdia, že hlasovanie bolo zmanipulované a USA aj Európska únia voľby odsúdili ako neslobodné a neférové.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA