Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Pri vyšetrovaní januárového pádu ukrajinského lietadla získali viacero údajov

Zverejnené:

Upravené: 28. januára 2021 o 10:37

152

large Iran Plane Crash scaled fcbc

REKLAMA

23. august 2020 11:45 SITA, redakcia

TEHERÁN 23. augusta (SITA/AP) – Šéf iránskej organizácie civilného letectva, kapitán Touraj Dehghani Zangeneh, vyhlásil, že z havarovaného ukrajinského lietadla sa podarilo získať viacero údajov vrátane časti rozhovorov z kokpitu.

Let PS752 spoločnosti Ukraine International Airlines (UIA) zostrelili 8. januára krátko po vzlietnutí z Medzinárodného letiska imáma Chomejního iránske Revolučné gardy. Zomrelo všetkých 176 ľudí na palube. Irán pôvodne tvrdil, že haváriu lietadla spôsobila technická chyba, neskôr však priznal, že ho omylom zostrelili jeho sily. Tie sa pripravovali na protiútok po tom, čo v reakcii na zabitie prominentného generála Kásema Solejmáního ostreľovali americké základne v Iraku.

Vyšetrovanie viedol iránsky Úrad pre vyšetrovanie leteckých nehôd, pričom pozorovateľmi boli odborníci z Kanady, USA, Švédska a Veľkej Británie, ktorých obyvatelia pri nehode zahynuli, predstavitelia UIA, výrobca stroja Boeing a výrobca motorov Safran.

Zangeneh uviedol, že čierne skrinky obsahovali iba 19-sekundovú konverzáciu po prvej explózii. Tá pravdepodobne spôsobila poruchu nahrávacieho zariadenia. Druhá raketa zasiahla lietadlo o 25 sekúnd neskôr.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA