Sociálne siete

ZAHRANIČIE

S pandémiou rastie aj objem plastového odpadu

Zverejnené:

Upravené: 27. januára 2021 o 22:23

178

large jakayla toney plasty unsplash bbca
ZDROJ: Rukavice či rúška? To všetko znečisťuje planétu. Unsplash/Jakayla Toney

REKLAMA

21. november 2020 15:10 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Pandémia koronavírusu prispieva k nárastu produkcie plastových odpadov. Na sociálnej sieti to uviedol Inštitút environmentálnej politiky (IEP). Inštitút tiež poukázal na zvýšenú spotrebu zdravotníckych pomôcok vyrobených z plastov. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa každý mesiac na svete spotrebuje 89 miliónov rúšok, 76 miliónov zdravotníckych rukavíc či 1,6 milióna ochranných okuliarov. Tento počet podľa IEP navyše každý mesiac rastie.

IEP zároveň uviedol, že podľa analýzy Európskej environmentálnej agentúra (EFA) pandémia koronavírusu poukazuje na dôležitosť vzájomných vzťahov medzi prírodnými a spoločenskými systémami. Podľa EFA celkovo 60 percent infekčných chorôb prenášaných na človeka je živočíšneho pôvodu. Strata biodiverzity a intenzívne potravinárstvo tak zvyšujú pravdepodobnosť výskytu infekčných ochorení v spoločnosti.

Z analýzy EFA zároveň vyplýva, že lockdowny, teda zatvorenia krajín počas pandémie, môžu mať krátkodobé pozitívne vplyvy na kvalitu ovzdušia, aj keď je pravdepodobné, že budú dočasné. EFA napríklad poukazuje aj na aprílový lockdown na Slovensku, počas ktorého sa znížil občas prachových častíc PM 10 v ovzduší v priemere o 15 percent.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA