Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Senát neuznal Donalda Trumpa vinným z podnecovania vzbury

Za uznanie viny hlasovalo len 57 senátorov, čo je o desať menej, ako bolo potrebné.

Zverejnené:

Upravené: 14. februára 2021 o 10:36

140

trump
Foto: SITA/AP Photo/Senate Television

REKLAMA

SITA

WASHINGTON – Senát amerického Kongresu neuznal bývalého prezidenta Donalda Trumpa vinným z podnecovania vzbury v spojitosti s nepokojmi v Kapitole Spojených štátov zo 6. januára. Za uznanie viny hlasovalo všetkých 50 členov Demokratickej strany v Senáte a sedem republikánov. Nepredstavovalo to však potrebnú dvojtretinovú väčšinu 67 hlasov.

Proces impeachmentu Donalda Trumpa sa však v sobotu náhle pozastavil. Stalo sa tak po tom, čo väčšina členov Senátu amerického Kongresu hlasovala za zváženie privolania svedkov v súvislosti so smrteľnými nepokojmi v Kapitole zo 6. januára. Dokonca aj senátori sú podľa všetkého zmätení z náhleho vývoja udalostí, informuje agentúra AP s tým, že proces dosiaľ napredoval rýchlo k záverečným argumentom a hlasovaniu o uznaní viny alebo oslobodení Trumpa.

O návrhu na zváženie svedkov a výpovedí hlasovali všetci demokrati a pridali sa k nim aj piati republikáni, čiže prešiel v pomere 55 za a 45 proti. Zasadnutie Senátu odložili po hlasovaní na popoludnie. Ako uvádza AP, podľa pravidiel Senátu týkajúcich sa daného procesu môžu byť povolené debata a hlasovanie o potenciálnych svedkoch. To by však mohlo značne oddialiť konečné hlasovanie.

Žalobcovia zo Snemovne reprezentantov chceli vypočuť republikánsku kongresmanku Jamie Herreru Beutler. Tá sa vyjadrila, že vie o telefonáte medzi Trumpom a lídrom republikánov v Snemovni Kevinom McCarthym, keď boli výtržníci v sídle Kongresu. McCarthy počas neho vyzval Trumpa, aby zastavil útok jeho podporovateľov.

Trumpovi právnici krok senátorov skritizovali. Advokát Michael van der Veen uviedol, že je načase, aby „sa tento prípad uzavrel“.

Trump je prvý prezident, ktorý impeachmentu čelil dvakrát, a jediný, ktorého proces sa koná po tom, ako skončil v úrade. Ústavnú žalobu na neho podali za podnecovanie vzbury. Trump 6. januára svojim podporovateľom povedal, aby bojovali za zvrátenie výsledkov prezidentských volieb, a oni následne vtrhli do Kapitolu a prerušili počítanie hlasov Zboru voliteľov. Nepokoje po sebe zanechali päť mŕtvych.

Samotný Trump pritom odmietol výzvu demokratov zo Snemovne reprezentantov, aby v rámci procesu prišiel vypovedať pod prísahou. Trumpovi právnici trvali na tom, že je nevinný a jeho provokatívne vyjadrenia vraj boli len rečnícke obraty.

Demokrati tvrdili, že proces je nevyhnutný, aby vyvodil konečnú zodpovednosť za útok. Rovnomerné rozdelenie kresiel v Senáte však naznačuje, že Trumpa ani na druhý pokus neuznajú vinným, keďže na to je potrebná dvojtretinová väčšina hlasov – 67, čo znamená, že demokrati by potrebovali aj hlasy 17 republikánov. Väčšina republikánov, vrátane senátneho lídra Mitcha McConnella, pritom naznačila, že nebude hlasovať za uznanie viny.

Zbavenie viny v druhom procese impeachmentu privítal

Trump víta výsledok druhého procesu o jeho impeachmente, ktorý sa skončil zbavením viny. Vo vyhlásení, ktoré zverejnil krátko po oznámení hlasovania Senátu v danej veci, uviedol, že jeho hnutie „sa práve len začalo“.

Trump poďakoval svojim právnikom a členom Senátu a Snemovne reprezentantov amerického Kongresu, ktorí ho hájili. Ako uviedol, „hrdo sa postavili za ústavu, ktorú si všetci ctíme, a za posvätné právne zásady v srdci našej krajiny“. Samotný proces odsúdil ako „ďalšiu fázu najväčšieho honu na čarodejnice v našej krajine“.

„Naše historické, patriotické a nádherné hnutie, aby sme urobili znovu Ameriku veľkou (Make America Great Again, motto jeho prezidentskej kampane, pozn. red), sa len začalo,“ odkázal bývalý šéf Bieleho domu svojim podporovateľom. Následne dodal, že v nadchádzajúcich mesiacoch im povie viac.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA